Polska

Sprzedaż detaliczna ciągle rośnie

Sprzedaż detalicznaw cenach stałych w sierpniu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. (wobec wzrostu o 6,7 proc. w sierpniu 2018 r.). W porównaniu z lipcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 0,1 proc. – podaje GUS.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Statystycy podają, że wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0 proc. wobec wzrostu o 6,9 proc. przed rokiem). Wzrost sprzedaży odnotowano również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 3 proc. wobec wzrostu o 11 proc. przed rokiem), żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 1,5 proc. wobec wzrostu o 1 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe(o 1,3 proc. wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 11,6 proc.), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2 proc.),a także „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 6,8 proc.).

sprzedaz sierpien

Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 0,9 proc.).

W okresie styczeń-sierpień 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 5,9 proc. (wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2018 r.).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. była o 0,4 proc. wyższa w porównaniu z lipcem br.

Sprzedaż detaliczna ciągle rośnie. Co prawda jest to wolniejszy wzrost niż przed rokiem, jednak należy mieć na uwadze, że wszelkie impulsy socjalne i fiskalne w postaci rozszerzenia 500+, czy też obniżenia podatków dopiero wejdą w życie co oznacza, że konsumpcja może jeszcze wzrosnąć.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker