Polska

Sprzedaż detaliczna ciągle rośnie

Sprzedaż detalicznaw cenach stałych w sierpniu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. (wobec wzrostu o 6,7 proc. w sierpniu 2018 r.). W porównaniu z lipcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 0,1 proc. – podaje GUS.

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Statystycy podają, że wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0 proc. wobec wzrostu o 6,9 proc. przed rokiem). Wzrost sprzedaży odnotowano również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 3 proc. wobec wzrostu o 11 proc. przed rokiem), żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 1,5 proc. wobec wzrostu o 1 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe(o 1,3 proc. wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 11,6 proc.), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2 proc.),a także „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 6,8 proc.).

sprzedaz sierpien

Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 0,9 proc.).

W okresie styczeń-sierpień 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 5,9 proc. (wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2018 r.).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. była o 0,4 proc. wyższa w porównaniu z lipcem br.

Sprzedaż detaliczna ciągle rośnie. Co prawda jest to wolniejszy wzrost niż przed rokiem, jednak należy mieć na uwadze, że wszelkie impulsy socjalne i fiskalne w postaci rozszerzenia 500+, czy też obniżenia podatków dopiero wejdą w życie co oznacza, że konsumpcja może jeszcze wzrosnąć.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

 

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker