Polska

Handel hurtowy we wrześniu pozytywnie zaskoczył

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że handel hurtowy we wrześniu pozytywnie zaskoczył. Sprzedaż w miesiącu tym okazała się o 13,5% wyższa niż w sierpniu i jednocześnie o 7,5% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W sierpniu sprzedaż hurtowa spadła o 6,9% i okazała się wyższa niż przed rokiem jedynie o 0,8%.

Handel hurtowy we wrześniu pozytywnie zaskoczył

Wrześniowy wzrost sprzedaży (o 13,5%) miał typowo sezonowy charakter. Jednak jego skala zaskoczyła, była między innymi wyraźnie wyższa od zanotowanej przed rokiem (8,3%).

Zobacz także: Sprzedaż papierosów w USA po raz pierwszy od dwóch dekad wzrosła

Szczególną uwagę zwraca znaczący wzrost sprzedaży w grupach kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (26,9%), sprzedaż realizowana na zlecenie (24,8%), narzędzia technologii informacyjnej komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (17,0%), agd, rtv, artykuły użytku domowego (16,9%). Znaczące były też wzrosty sprzedaży w grupach handel niewyspecjalizowany (11,2%), półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (10,8%). W przypadku grupy żywność sprzedaż wzrosła o 2,4%. Spadek odnotowano w dwóch grupach: wyroby tytoniowe (3,3%) oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe (10,5%).

Wyraźne zwiększenie rocznej dynamiki sprzedaży z 0,8% w sierpniu do 7,5% we wrześniu to przede wszystkim efekt poprawy doskonałej dynamiki sprzedaży w narzędziach technologii informacyjnej komunikacyjnej, maszynach, urządzeniach i dodatkowym wyposażeniu (z 15,1% do 19,5%), ale również poprawy zanotowanej w przypadku wyrobów tytoniowych (z -0,4% do +11,2%), kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (z 3,7% do 14,3%), handlu niewyspecjalizowanym (z 0,8% do 6,3%). Poprawa miała tez miejsce w grupach półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (z -1,6% do +2,5%), napoje alkoholowe i bezalkoholowe (z -2,9% do +0,1%), żywność (z 0,0% do 3,3%), sprzedaż realizowana na zlecenie (z -11,1% do -0,9%). Zwraca uwagę trudna sytuacja w grupie agd, rtv, artykuły użytku domowego gdzie pogłębił się wcześniejszy regres (z -2,5% do -4,0%).

Zobacz także: Rząd rozważa nowe obostrzenia! Zakaz wesel, sprzedaż alkoholu do 19 i nauka zdalna

Nowe zamówienia w przemyśle okazały się o 3,7% wyższe niż przed rokiem

We wrześniu nowe zamówienia w przemyśle okazały się o 3,7% wyższe niż przed rokiem (w sierpniu były niższe niż przed rokiem o 5,3%). W przypadku zamówień eksportowych ich poziom okazała się o 0,5% wyższy niż przed rokiem (w sierpniu był wyższy niż przed rokiem o 0,2%).

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Zniesienie zakazu handlu w niedziele cieszy się sporym poparciem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker