GospodarkaPolska

Podwyżki płacy minimalnej w Polsce istotnie przyczyniły się do wzrostu inflacji [BADANIE]

Czy podwyżka płacy minimalnej w Polsce doprowadzi do podniesienia poziomu inflacji? Z badania polskiej ekonomistki wynika, że dotychczas jej podnoszenie do tego prowadziło

Czy zapowiedziana, podwójna podwyżka płacy minimalnej w Polsce doprowadzi do podniesienia poziomu inflacji? Otóż jak wynika z badania polskiej ekonomistki Aleksandry Majchrowskiej, nie można tego wykluczyć. Dotychczas podnoszenie płacy minimalnej w relacji do średniego wynagrodzenia prowadziło do wyższego tempa wzrostu cen. Przy czym szczególnie silny wpływ jej podwyższanie miało na inflację cen żywności. 

Nadchodzi podwójna podwyżka płacy minimalnej w Polsce! A co z inflacją?

Zgodnie z przyjętym przez rząd rozporządzeniem w 2023 roku, podwyżka płacy minimalnej w Polsce będzie miała miejsce dwukrotnie. Najpierw pierwszego stycznia zwiększy się ona do 3490 złotych, a następnie pierwszego lipca osiągnie ona 3600 złotych. Tym samym, według prognoz, relacja między najmniejszą krajową a średnią płacą w gospodarce narodowej wzrośnie w przeciągu pół roku z 50,3 proc. do 51,9 proc. Niektórzy ekonomiści zaczęli się z tego powodu niepokoić, gdyż ich zdaniem taki jej wzrost może doprowadzić do pogorszenia się problemu z inflacją w naszym kraju. Przy czym co warto zaznaczyć, istnieje wiele kanałów, przez które potencjalnie podwyżka płacy minimalnej jest w stanie doprowadzić do przyspieszenia wzrostu cen. 

Zobacz także: Ile powinna wynosić płaca minimalna? To zależy, co chcemy osiągnąć [BADANIE]

Ze względu na nią przedsiębiorcy zatrudniający osoby za minimalne wynagrodzenie muszą zwiększyć środki przeznaczone na ich płace. Do tego, jak informuje Aleksandra Majchrowska, potencjalnie podwyżka najmniejszej krajowej jest w stanie zachęcić pracowników zarabiających więcej od minimalnej do walki o wyższe płace w celu potrzymania swojej pozycji w hierarchii. Łącznie oba te procesy prowadzą do wzrostu kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, którzy mogą zechcieć przerzucić je na konsumentów, odpowiednio podnosząc ceny. Do tego podwyższenie minimalnego wynagrodzenia może doprowadzić do wzrostu zagregowanego popytu w gospodarce poprzez podniesienie dochodów, czyli również konsumpcji i zdolności kredytowej, najgorzej zarabiających. Jednakże, jak to wygląda w praktyce? Czy mające miejsce w przeszłości podwyżki płacy minimalnej w Polsce doprowadziły do wzrostu inflacji?

Czy wzrost minimalnego wynagrodzenia prowadzi do wzrostu inflacji?

To postanowiła sprawdzić ekonomistka Aleksandra Majchrowska w badaniu zatytułowanym „Czy wynagrodzenie minimalne oddziałuje na inflację?”, a opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Ekonomista”. W celu udzielania odpowiedzi na wspomniane pytanie postanowiła ona zebrać dane odnośnie poziomu wynagrodzeń, inflacji, bezrobocia i tak dalej w latach 2003-2020 w polskich województwach. Przy czym relatywną wielkość płacy minimalnej w danym regionie ekonomistka postanowiła ująć, jako stosunek między wysokością płacy minimalnej na poziomie krajowym a średnim wynagrodzeniem w danym województwie. Po tym zrobiła ona odpowiednie wyliczenia, a o to jej wyniki!  

Zobacz także: Nobliści udowodnili, że płaca minimalna nie powoduje bezrobocia!

Jak się okazało, faktycznie podwyżki płacy minimalnej w Polsce w istotny statycznie sposób przyczyniły się do wzrostu tempa cen w analizowanym okresie. Choć, warto przy tym zaznaczyć, że ich wpływ był raczej nieznaczny. Otóż wzrost relacji między najmniejszą krajową a średnim wynagrodzeniem w danym województwie o 1 punkt procentowy prowadził do wzrostu poziomu inflacji o 0,04 pkt proc. Trochę inaczej sytuacja wygląda w wypadku inflacji cen żywności. W tym przypadku (zgodnie z innymi badaniami) wpływ podwyżki był znacznie większy. Otóż wzrost analizowanej relacji o 1 pkt proc. prowadził do wzrostu cen żywności o 0,10-0,11 pkt proc. 

Do tego badaczka postanowiła sprawdzić, czy sytuacja na regionalnym rynku pracy miała wpływ na to, jak przedsiębiorcy postanowili sobie poradzić ze wzrostem kosztów. W tym celu podzieliła polskie województwa na dwie grupy. Jedną liczącą 8 regionów ze średnio najniższym bezrobocie w latach 2003-2020 oraz drugą, w której skład weszło 8 województw ze statystycznie największą stopą bezrobocia. Po zrobieniu tego oraz przeprowadzeniu odpowiednich obliczeń okazało się, że w wypadku tej pierwszej grupy wpływ wzrostu płacy minimalnej w relacji do średniego wynagrodzenia był o ok. 50 proc. większy niż w tej drugiej grupie. Do tego jedynie w wypadku województw charakteryzujących się niższym bezrobociem efekt ten był statystycznie istotny. 

Zobacz także: Protesty kierowców w Korei Południowej przyniosły oczekiwany rezultat. Utrzymano stawki minimalne

Obawy o wzrost inflacji zdają się jak najbardziej uzasadnione

Podsumowując, podwyżki płacy minimalnej w Polsce miały proinflacyjny wpływ, szczególnie mocny na ceny żywności. Biorąc to pod uwagę, obawy części ekonomistów o efekty nadchodzących podwyżek zdają się jak najbardziej uzasadnione. Sama autorka badania zaleca, aby w obliczu aktualnej historycznie wysokiej inflacji, władze ściśle monitorowały działanie płacy minimalnej. 

Ustawowa płaca minimalna zyskuje na znaczeniu! W krajach OECD to już normalność

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker