Polska

Prawie 17% Polaków chce wyjechać za granicę do pracy w ciągu roku!

Emigracja zarobkowa Polaków w 2023 roku może przybrać na sile

Emigracja zarobkowa Polaków w 2023 roku może przybrać na sile. Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków” autorstwa Gi Group na podstawie badań SW Research 17% niemal rodaków planuje w ciągu roku wyjechać do pracy za granicę. 

Emigracja zarobkowa Polaków 2023

Jak pokazują wyniki analizy, rośnie również odsetek osób niezdecydowanych. W stosunku do lipca 2022 roku zwiększył się on o niemal 10%, a tym samym jest najwyższy od 2015 roku. Zdecydowana większość Polaków (93%) planujących wyjazd za granicę odczuwa skutki pogorszenia się sytuacji ekonomicznej w kraju.

Według ekspertów analiza zainteresowania emigracją zarobkową Polaków w ciągu ostatnich lat wskazuje na wzrost rozważających pracę poza krajem. 42% zainteresowanych emigracją to mieszkańcy wsi, 29% to pracownicy produkcyjni/fizyczni. 29% osób ma pomiędzy 18 a 24 lata.

Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce realnie wzrosła o 120% od 2004 roku. W 2023 roku wynik ma się znacznie poprawić

Co istotne, prognozy wskazują na potencjalny spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym. Według szacunków z 2019 roku może zmniejszyć się z 22,8 mln do 10,8 mln w roku 2100, czyli nawet o 52,3%.

Najwięcej osób, które obecnie rozważa emigrację zarobkową, ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe, nieco mniej średnie, a najmniej – wyższe. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do poprzednich lat widoczny jest wzrost odsetka zainteresowanych wyjazdem wśród osób z wyższym wykształceniem.

Według Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan najnowsze dane mogą być niepokojące dla Polski:

Odsetek osób rozważających emigrację budzi niepokój. Migracja może mieć różny charakter – stały bądź tymczasowy, ale diagnoza przyczyn takiego stanu powinna być uwzględniana w polityce rozwoju naszego kraju. Utrzymanie kapitału ludzkiego ma bowiem kluczowe dla nas znaczenie. Dane dotyczące gotowości Polaków do migracji należy odczytywać w kontekście prognoz demograficznych, struktury wiekowej naszego społeczeństwa, odczuwalnych już wyzwań przedsiębiorców na krajowym rynku pracy. Według rządowej Strategii Demograficznej 2040, w projekcji w wariancie średnim, liczba ludności Polski może spaść o 39,1% z 37,9 mln w roku 2019 do 23 mln w roku 2100.

Zobacz także: Niemiecki bilet za 49 euro coraz bliżej. Projekt przeszedł Bundestag

Polacy za granicą – potencjalne kierunki migracji

Rodacy decydują się na wyjazd głównie w celach zarobkowych. Najwięcej Polaków przebywa obecnie w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii oraz Włoszech. Z uwagi na Brexit liczba Polaków przebywających w Zjednoczonym Królestwie zmniejszyła się w samym 2020 roku o około 164 tys. osób. W ostatnich latach wzrost liczby Polaków był natomiast widoczny głównie w Holandii i Norwegii, a także w Irlandii i Niemczech.

Preferowane kraje emigracji Polaków
GiGroup (X edycja raportu)

Emigracja zarobkowa Polaków 2023 – co obecnie skłania Polaków do wyjazdu?

Oczywiste jest, że na pierwszym miejscu wyróżniono zarobki, jako największą motywację do emigracji zarobkowej. Według 76,3% Polaków planujących wyjazd głównym argumentem przemawiającym za poszukiwaniem pracy na Zachodzie są atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce. 61% mówi o wyższym standardzie życia. 28% mówi o większym poszanowaniu wolności, natomiast 13,6% o bezpieczniejszym położeniu geograficznym. Istotne są również lepsze warunki socjalne oraz możliwość podróżowania.

Bariery – dlaczego Polacy decydują się na pozostanie w kraju?

Pomimo powyższych danych wciąż większość Polaków nie rozważa opcji wyjazdu za granicę. W największym stopniu za pozostaniem w kraju przemawia przywiązanie do rodzin. Mniej osób podaje jako powód posiadanie bardziej atrakcyjnej pracy w Polsce. Analiza wykazała jednak, że coraz mniejszą barierą są różnice kulturowe czy brak odpowiednich kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy oraz środków na wyjazd.

W X edycji (z 2021 roku) pisano o emigracji:

Im wyższe wykształcenie, tym przywiązanie do rodziny, atrakcyjna praca oraz obawy dotyczące znalezienia interesującej pracy są ważniejszymi argumentami przemawiającymi za pozostaniem w kraju. Wraz z wykształceniem maleją natomiast bariery związane z nieznajomością języków obcych, brakiem kwalifikacji oraz obawy przed złym traktowaniem Polaków za granicą. Wykształcenie nie ma natomiast większego znaczenia dla decyzji dotyczących wyjazdu w kontekście pandemii.

Trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin skłania do rozważenia emigracji zarobkowej. W porównaniu do sytuacji przed kilkunastu lat Polacy decydują się jednak na inne kierunki, są bardziej mobilni i pewniejsi swoich kompetencji.

Zakupy z drugiej ręki cieszą się w Polsce coraz większa popularnością

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker