Prawie 17% Polaków chce wyjechać za granicę do pracy w ciągu roku!
Emigracja zarobkowa Polaków w 2023 roku może przybrać na sile

Emigracja zarobkowa Polaków w 2023 roku może przybrać na sile. Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków” autorstwa Gi Group na podstawie badań SW Research 17% niemal rodaków planuje w ciągu roku wyjechać do pracy za granicę.
Emigracja zarobkowa Polaków 2023
Jak pokazują wyniki analizy, rośnie również odsetek osób niezdecydowanych. W stosunku do lipca 2022 roku zwiększył się on o niemal 10%, a tym samym jest najwyższy od 2015 roku. Zdecydowana większość Polaków (93%) planujących wyjazd za granicę odczuwa skutki pogorszenia się sytuacji ekonomicznej w kraju.
Według ekspertów analiza zainteresowania emigracją zarobkową Polaków w ciągu ostatnich lat wskazuje na wzrost rozważających pracę poza krajem. 42% zainteresowanych emigracją to mieszkańcy wsi, 29% to pracownicy produkcyjni/fizyczni. 29% osób ma pomiędzy 18 a 24 lata.
Zobacz także: Płaca minimalna w Polsce realnie wzrosła o 120% od 2004 roku. W 2023 roku wynik ma się znacznie poprawić
Co istotne, prognozy wskazują na potencjalny spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym. Według szacunków z 2019 roku może zmniejszyć się z 22,8 mln do 10,8 mln w roku 2100, czyli nawet o 52,3%.
Najwięcej osób, które obecnie rozważa emigrację zarobkową, ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe, nieco mniej średnie, a najmniej – wyższe. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do poprzednich lat widoczny jest wzrost odsetka zainteresowanych wyjazdem wśród osób z wyższym wykształceniem.
Według Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan najnowsze dane mogą być niepokojące dla Polski:
Odsetek osób rozważających emigrację budzi niepokój. Migracja może mieć różny charakter – stały bądź tymczasowy, ale diagnoza przyczyn takiego stanu powinna być uwzględniana w polityce rozwoju naszego kraju. Utrzymanie kapitału ludzkiego ma bowiem kluczowe dla nas znaczenie. Dane dotyczące gotowości Polaków do migracji należy odczytywać w kontekście prognoz demograficznych, struktury wiekowej naszego społeczeństwa, odczuwalnych już wyzwań przedsiębiorców na krajowym rynku pracy. Według rządowej Strategii Demograficznej 2040, w projekcji w wariancie średnim, liczba ludności Polski może spaść o 39,1% z 37,9 mln w roku 2019 do 23 mln w roku 2100.
Zobacz także: Niemiecki bilet za 49 euro coraz bliżej. Projekt przeszedł Bundestag
Polacy za granicą – potencjalne kierunki migracji
Rodacy decydują się na wyjazd głównie w celach zarobkowych. Najwięcej Polaków przebywa obecnie w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii oraz Włoszech. Z uwagi na Brexit liczba Polaków przebywających w Zjednoczonym Królestwie zmniejszyła się w samym 2020 roku o około 164 tys. osób. W ostatnich latach wzrost liczby Polaków był natomiast widoczny głównie w Holandii i Norwegii, a także w Irlandii i Niemczech.

Emigracja zarobkowa Polaków 2023 – co obecnie skłania Polaków do wyjazdu?
Oczywiste jest, że na pierwszym miejscu wyróżniono zarobki, jako największą motywację do emigracji zarobkowej. Według 76,3% Polaków planujących wyjazd głównym argumentem przemawiającym za poszukiwaniem pracy na Zachodzie są atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce. 61% mówi o wyższym standardzie życia. 28% mówi o większym poszanowaniu wolności, natomiast 13,6% o bezpieczniejszym położeniu geograficznym. Istotne są również lepsze warunki socjalne oraz możliwość podróżowania.
Bariery – dlaczego Polacy decydują się na pozostanie w kraju?
Pomimo powyższych danych wciąż większość Polaków nie rozważa opcji wyjazdu za granicę. W największym stopniu za pozostaniem w kraju przemawia przywiązanie do rodzin. Mniej osób podaje jako powód posiadanie bardziej atrakcyjnej pracy w Polsce. Analiza wykazała jednak, że coraz mniejszą barierą są różnice kulturowe czy brak odpowiednich kwalifikacji niezbędnych do podjęcia pracy oraz środków na wyjazd.
W X edycji (z 2021 roku) pisano o emigracji:
Im wyższe wykształcenie, tym przywiązanie do rodziny, atrakcyjna praca oraz obawy dotyczące znalezienia interesującej pracy są ważniejszymi argumentami przemawiającymi za pozostaniem w kraju. Wraz z wykształceniem maleją natomiast bariery związane z nieznajomością języków obcych, brakiem kwalifikacji oraz obawy przed złym traktowaniem Polaków za granicą. Wykształcenie nie ma natomiast większego znaczenia dla decyzji dotyczących wyjazdu w kontekście pandemii.
Trudna sytuacja ekonomiczna wielu rodzin skłania do rozważenia emigracji zarobkowej. W porównaniu do sytuacji przed kilkunastu lat Polacy decydują się jednak na inne kierunki, są bardziej mobilni i pewniejsi swoich kompetencji.
Zakupy z drugiej ręki cieszą się w Polsce coraz większa popularnością