Azja i OceaniaChinyGospodarka

Czy gospodarka Chin upadnie za 10 lat? Ostrzeżenia Petera Zeihana

Analityk doszedł do wniosku, że Państwo Środka czeka nieuchronna katastrofa ekonomiczna.

Czy upadek gospodarczy Chin jest nieunikniony i ma nastąpić w ciągu najbliższych 10 lat? Według znanej postaci w świecie geopolityki, Petera Zeihana, sytuacja wygląda na bardzo niepewną. W wywiadzie dla Joe Rogana Zeihan przewiduje, że ze względu na zniekształcone statystyki dotyczące populacji, gospodarka Chin znajduje się na granicy katastrofy.

  • Znany analityk geopolityczny Peter Zeihan twierdzi, że gospodarka Chin utrzyma się jeszcze co najwyżej 10 lat.
  • Spadek populacji o 100 milionów według Zeihana może być kluczowym czynnikiem wpływającym na potencjalny kryzys.
  • Wzrost gospodarczy Chin obniżył się do jednego z najniższych poziomów w ostatnich 50 latach.

Jak poważny jest problem populacji w Chinach?

Według Petera Zeihana problem zniekształconych danych demograficznych w Chinach to nie tylko kwestia statystyki, ale sytuacja z potencjałem wywołania lawiny problemów w tym kraju. W rozmowie z Joe Roganem analityk podkreślił, że statystyki zawyżone o 100 milionów mogą wpłynąć na chińską gospodarkę. Dodatkowo te zafałszowane dane mogą mieć długotrwałe konsekwencje     dla chińskiej polityki.

Na przykład, jeżeli rzeczywista liczba osób w wieku produkcyjnym jest znacząco niższa niż podają oficjalne statystyki, to oznacza to mniejszą podaż siły roboczej. A to z kolei wpływa na zdolność kraju do inwestowania w rozwój i utrzymania społecznych programów wsparcia.

Ponadto, jeżeli społeczeństwo się starzeje szybciej, niż sugerują oficjalne dane, to obciążenie dla systemu zabezpieczenia społecznego rośnie w zastraszającym tempie. To jest szczególnie niebezpieczne w kontekście chińskiej polityki jednego dziecka.

Te problemy są złożone i powiązane, co oznacza, że ich rozwiązanie będzie wymagało ogromnego wysiłku i może prowadzić do destabilizacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Zeihan podkreśla, że te potencjalne problemy nie są jedynie problemem Chin; w erze globalizacji, każda niestabilność w Chinach będzie miała wpływ na całą globalną scenę ekonomiczną i polityczną.

Problem starzejącej się populacji w Chinach

Starzenie się społeczeństwa w Chinach to nie tylko kwestia demograficzna, ale także wyzwanie społeczno-ekonomiczne o szerokim zasięgu. Na pierwszy rzut oka, skutki starzenia się populacji są najbardziej widoczne w systemie zabezpieczenia społecznego. Z jednej strony mamy rosnącą liczbę emerytów, którzy potrzebują wsparcia finansowego i opieki medycznej, a z drugiej strony mamy coraz mniejszą liczbę osób w wieku produkcyjnym, które są w stanie te potrzeby zaspokoić. To przekłada się na zwiększone obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej, co stawia pod znakiem zapytania jego długoterminową stabilność.

Co więcej, problem starzenia się społeczeństwa w Chinach jest dodatkowo skomplikowany przez historyczne decyzje polityczne, takie jak polityka jednego dziecka. Efekty tej polityki są dzisiaj widoczne jako „demograficzna dziura”, gdzie młodsze pokolenia są liczniejsze niż starsze, ale nie na tyle, aby zapewnić równowagę demograficzną.

Czytaj również: Chiny się wyludniają a populacja UE jest najwyższa w historii!

Według Zeihana problem starzenia się społeczeństwa w Chinach może mieć daleko idące konsekwencje dla globalnej równowagi sił i może wpłynąć na stabilność geopolityczną. W efekcie, obecna struktura wiekowa społeczeństwa jest niewłaściwa do utrzymania szybkiego tempa wzrostu gospodarczego, na którym opierała się chińska gospodarka przez ostatnie dekady.

Gospodarka Chin ma szczególne znaczenie dla całego świata

Jeżeli prognozy Petera Zeihana się sprawdzą i gospodarka Chin doświadczy załamania, to globalne reperkusje mogą być odczuwalne na wielu poziomach. Przede wszystkim, Chiny są jednym z największych konsumentów surowców na świecie. Ich popyt na ropę naftową, metale i inne zasoby ma kluczowe znaczenie dla cen tych surowców na rynkach światowych. Jeżeli chińska gospodarka zacznie się kurczyć, oczekiwany spadek popytu na surowce może wprowadzić globalne obniżki cen. W rezultacie tego spadku, kraje surowcowo-zależne mogą odczuć negatywne konsekwencje. Przykładami takich państw są Rosja, Arabia Saudyjska i Brazylia.

Drugim ważnym aspektem jest chiński eksport. Otóż Chiny są jednym z największych eksporterów na świecie, a ich produkty, od elektroniki po tekstylia, są szeroko reprezentowane na rynkach globalnych. W przypadku spadku produkcji w tym kraju mogłoby to przekształcić się w braki w globalnych łańcuchach dostaw. W konsekwencji konsumentom groziłyby wyższe ceny, a inne kraje mogłyby doświadczyć spowolnienia gospodarczego.

Czytaj również: Chiny planują produkować 150 samolotów COMAC C919 rocznie

Trzeci wymiar to chińskie inwestycje za granicą. Chiny są znane z finansowania dużych projektów infrastrukturalnych w ramach inicjatywy „Jeden pas i jedna droga„. Jeżeli chińska gospodarka się załamie, te inwestycje mogą zostać zredukowane lub całkowicie zatrzymane, co miałoby wpływ na gospodarki wielu krajów, zwłaszcza tych, które się rozwijają.

Na koniec, warto wspomnieć o globalnym systemie finansowym. Chiny posiadają ogromne rezerwy walutowe i są jednym z największych posiadaczy amerykańskiego długu. W scenariuszu kryzysu Chiny mogłyby zacząć masowo sprzedawać swoje aktywa, co miałoby istotne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

Ogólnie rzecz biorąc, spowolnienie lub załamanie chińskiej gospodarki stanowiłoby wyzwanie dla globalnej ekonomii, wpływając na cenę surowców i łańcuchy dostaw. Dodatkowo miałoby to konsekwencje dla inwestycji zagranicznych oraz globalnej stabilności finansowej. Jest to sytuacja, której żaden kraj nie może lekceważyć.

Co spowoduje potencjalny upadek gospodarki Chin wg Petera Zeihana?

Jeżeli chińska gospodarka przeżyje załamanie, to dla Stanów Zjednoczonych oznacza to szereg poważnych konsekwencji. Po pierwsze, Stany Zjednoczone są jednym z głównych odbiorców chińskiego eksportu. Problemy gospodarcze Chin mogą wpłynąć na wzrost cen oraz dostępność różnych produktów na amerykańskim rynku. Spowolnienie chińskiej gospodarki miałoby także wpływ na amerykańskie korporacje, które prowadzą działalność w Chinach. Zmiany te mogłyby wpłynąć na ich rentowność i notowania na giełdzie.

Z drugiej strony, załamanie gospodarcze w Chinach mogłoby otworzyć nowe możliwości dla amerykańskiej dyplomacji i polityki zagranicznej. Na przykład, kraje azjatyckie mogłyby zacząć się zacieśniać do USA jako przeciwwagi dla niestabilnych Chin. Nie ma co ukrywać, że taka zmiana dawałaby Stanom Zjednoczonym nowe strategiczne możliwości w regionie.

W przypadku globalnych sankcji czy ograniczeń nałożonych na Chiny można by oczekiwać zacieśnienia stosunków międzynarodowych i nowej dynamiki w układach sojuszniczych. Skutki załamania chińskiej gospodarki dla Stanów Zjednoczonych prezentują się jako komplikowane i wielowymiarowe zagadnienie. A to z kolei stanowi wyzwanie, które wymaga zrównoważonej i dobrze przemyślanej reakcji na scenie międzynarodowej.

Czytaj również: Restrukturyzacja długu krajów o niskich dochodach napotyka barierę. To Chiny!

Równie ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że spowolnienie gospodarcze w Chinach, spowodowane zarówno przez demograficzne wyzwania, jak i niewłaściwe decyzje polityczne, może być czynnikiem destabilizującym wiele innych krajów. Otóż jeżeli Zeihan ma rację, to załamanie chińskiej gospodarki nie będzie jedynie wewnętrznym problemem Chin, ale kryzysem o globalnych rozmiarach.

Podsumowując, zawirowania w gospodarce chińskiej, spowodowane zarówno przez kwestie demograficzne, jak i błędne decyzje polityczne, mogą mieć daleko idące konsekwencje. Sytuacja ta wymaga pilnej uwagi ze strony zarówno chińskich decydentów, jak i społeczności międzynarodowej. W obliczu globalizacji destabilizacja jednego z głównych graczy na arenie światowej będzie miała wpływ na wszystkich.

Chiny notują spadek importu miedzi aż o 16,4%! Skąd problemy Pekinu?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker