EnergetykaPolska

ORLEN nabył farmy wiatrowe o łącznej mocy 60 MW!

Spółka ORLEN Wind 3 podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC. Transakcja obejmuje instalacje zlokalizowane w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim o łącznej mocy ok. 60 MW. Nabyte farmy wiatrowe pozwolą zapewnić energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

ORLEN Wind 3 przyjmie dwie farmy wiatrowe

Na mocy zawartej między spółkami umowy ORLEN Wind 3 przejmie dwie lądowe farmy wiatrowe, które zostały uruchomione w ubiegłym roku. Pierwsza z nich znajduje się w miejscowości Kuślin, w pobliżu Nowego Tomyśla w województwie wielkopolskim. W jej skład wchodzi 12 turbin, każda o mocy 3,3 MW, co daje łączną produkcyjną moc na poziomie ok. 40 MW. Druga farma działa w miejscowości Krzęcin, koło Choszczna w województwie zachodniopomorskim. Na jej terenie funkcjonuje 8 turbin o mocy 2,4 MW każda. W praktyce oznacza to, że łączna moc farmy wiatrowej wynosi ponad 19 MW.

Zobacz także: Farma wiatrowa Baltic Power z decyzją inwestycyjną

Grupa ORLEN sukcesywnie zwiększa moc w OZE

Co warto zaznaczyć, w województwie wielkopolskim działają również inne farmy wiatrowe należące do koncernu, m.in. w pobliżu miejscowości Dobrzyca (o mocy 49,9 MW), Ujazd (o mocy 30 MW), Dominowo (o mocy 62,4 MW) oraz w Przykonie (ok. 33 MW). Ponadto już teraz realizowane są kolejne inwestycje. Stanowiąca część Grupy spółka Energa Wytwarzanie w lipcu podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno. W skład pierwszego z nich wchodzą trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Natomiast Sompolno to hybrydowy projekt łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Dodatkowo realizacja planów Energi zakłada dalszą rozbudowę portfolio spółki o kolejne farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Co więcej, ORLEN inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej. W październiku koncern podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy Baltic Power, o mocy sięgającej do 1,2 GW. Po zakończeniu budowy zgodnie z planami w 2026 roku farma rozpocznie produkcję energii elektrycznej, która będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Z kolei w październiku spółki z Grupy ORLEN uzyskały pięć kolejnych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Uwzględniając Baltic Power, koncern posiada łącznie 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o łącznym potencjale w wysokości 6,4 GW.

Zobacz także: Potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej wzrośnie o 5,2 GW!

Skuteczna transformacja energetyczna Polski

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern jako lider transformacji energetycznej w Europie Środkowej, sukcesywnie realizuje ambitne cele, które mają zapewnić Polakom dostęp do taniej, bezpiecznej i czystej energii. Lądowe farmy wiatrowe odgrywają zasadniczą rolę w osiągnięciu tego założenia. Finalizacja umowy na zakup nowoczesnych farm wiatrowych to ważna akwizycja i istotny krok w zakresie odnawialnych źródeł energii. Transakcja pozwoli zwiększyć produkcję energii o ok. 60 MW i przyczyni się do skutecznej transformacji energetycznej Polski.

ORLEN ma nowe koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker