Energetyka

Potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej wzrośnie o 5,2 GW!

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania sześciu nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku pięciu lokalizacji otrzymała Grupa ORLEN. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.

Grupa ORLEN pozyskała koncesje na budowę kolejnych farm wiatrowych

W procesie koncesyjnym oceniano między innymi wkład projektu w realizację krajowych i unijnych celów klimatycznych, doświadczenie w realizacji projektów energetycznych oraz możliwość ich finansowania. Koncesje, które zabezpieczyła Grupa ORLEN, znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 kilometrów od linii brzegowej.

Zobacz także: ORLEN VC inwestuje w systemy zwiększające efektywność turbin wiatrowych

Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie ORLEN. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku. Część z nich mają stanowić projekty offshore wind, dlatego koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych. Ostatecznie koncern uzyskał najwyższą liczbę punktów dla 5 nowych obszarów przeznaczonych pod budowę kolejnych morskich farm wiatrowych. Oznacza to, że potencjał wytwórczy Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej wzrośnie o ok. 5,2 GW.

Potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej będzie rósł!

Doświadczenie Grupy ORLEN w sektorze morskiej energetyki wiatrowej to przede wszystkim projekt Baltic Power realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem – Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka posiada zabezpieczone umowy na dostawę wszystkich kluczowych komponentów niezbędnych do powstania farmy. W maju 2023 r. Baltic Power rozpoczął w Gminie Choczewo budowę lądowej infrastruktury umożliwiającej dostarczenie energii elektrycznej produkowanej na morzu do sieci krajowej – to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Prace na morzu rozpoczną się w roku 2024, a w 2026 roku farma Baltic Power będzie produkowała energię pozwalającą zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Plany koncernu związane z rozwojem sektora offshore wind dotyczą również zabezpieczenia i zagwarantowania terminowej realizacji nowych projektów. Dlatego w październiku 2022 r. Grupa ORLEN podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024 i 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, będzie wspierał także obsługę projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji, jakie Grupa ORLEN będzie realizowała w nadchodzących latach dzięki zabezpieczeniu nowych koncesji.

Koncern jest świetnie przygotowany do realizacji inwestycji w branży offshore wind

Jak podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Grupa ORLEN jest najlepiej przygotowanym w Polsce koncernem do realizacji wielkoskalowych inwestycji w branży offshore wind. To efekt zdobytego już doświadczenia m.in. przy realizacji projektu Baltic Power oraz budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Kompetencje Grupy ORLEN zostaną wykorzystane przy budowie kolejnych farm, w tym na pięciu nowych koncesjach, które właśnie udało się koncernowi zabezpieczyć. Realizacja tych inwestycji może zwiększyć potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej do ok. 5,8 GW. Planowane inwestycje na Bałtyku są kluczowe z punktu widzenia realizacji strategii biznesowej multienergetycznego koncernu, ale też bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker