EnergetykaPolska

ORLEN ma nowe koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Zgodnie z wydaną przez Ministra Infrastruktury decyzją przyznano Grupie ORLEN nowe lokalizacje pod budowę morskich farm wiatrowych. Otwiera to drogę do rozpoczęcia fazy przygotowawczej inwestycji.

Rozpoczęto prace nad przygotowaniem projektów pięciu farm wiatrowych

Po raz kolejny na skutek procesu koncesyjnego przyznano Grupie ORLEN lokalizacje pod budowę morskich farmie wiatrowych. Cztery z pięciu nowych koncesji koncernu znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Ostatnia z lokalizacji położona jest  na terenie Ławicy Słupskiej. Co warto zauważyć, teren ten graniczy z miejscem, gdzie powstaje farma wiatrowa Baltic Power, czyli aktualnie najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany w naszym kraju. Zgodnie z planem koncernu ma ona zacząć produkcję energii elektrycznej już w 2026 roku.

Zobacz także: Potencjał Grupy ORLEN w morskiej energetyce wiatrowej wzrośnie o 5,2 GW!

Ostateczna decyzja Ministerstwa Infrastruktury w praktyce oznacza, że Grupa ORLEN będzie mogła rozpocząć prace nad przygotowaniem projektów pięciu nowych farm wiatrowych. W pierwszej kolejności spółka planuje wykonać m.in. pomiary wietrzności, wstępne badania geotechniczne oraz badania środowiskowe. Spółka zamierza wykorzystać przy analizowanych procesach doświadczenia, które nabyła, realizując analogiczne prace w projekcie Baltic Power.

Morska energetyka wiatrowa ma duży potencjał

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju energetyki w Grupie ORLEN. Oprócz projektu Baltic Power koncern realizuje również budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez spółkę ORLEN Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku ma być jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie.

Zobacz także: Baltic Power z finansowaniem! Międzynarodowe konsorcjum wesprze projekt

Nabrzeża i place składowe obiektu zgodnie z założeniami pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Najpierw terminal posłuży do powstania Baltic Power. Z kolei po zakończeniu pracy nad tym projektu będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy ORLEN na Bałtyku.

Nowe lokalizacje pod budowę morskich farm wiatrowych to kolejne inwestycje

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern umacnia się na pozycji lidera w zakresie rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Dzięki doświadczeniu z projektu Baltic Power spółka jest przygotowana do szybkiej i skutecznej realizacji prac związanych z przygotowaniami do budowy kolejnych pięciu inwestycji na morzu. Grupa ORLEN działa zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyprzedzając innych inwestorów, którzy prace nad offshore rozpoczęli jeszcze przed nami. Zgodnie z planem, koncern odda pierwszą farmę wiatrową w polskiej części Bałtyku.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Ponadto prezes Zarządu ORLEN podkreślił, że następne inwestycje są kluczowe dla zapewnienia konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o nowoczesne źródła energii. Ich realizacja będzie kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz osiągnięcia strategicznych celów Grupy ORLEN, zakładających uzyskanie do końca dekady 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.

Ruszyła inwestycja mająca umożliwić odbieranie energii z Baltic Power

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker