EnergetykaPolska

Baltic Power z finansowaniem! Międzynarodowe konsorcjum wesprze projekt

Grupa ORLEN i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie wspólnego projektu Baltic Power. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych ma duże znaczenie dla efektywnej realizacji inwestycji.

Konsorcjum 25 instytucji wesprze finansowo Baltic Power

Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie ok. 4,05 mld euro, a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Rozpoczęcie budowy lądowej części farmy zgodnie z planem ma mieć miejsce jeszcze w tym roku, jej części morskiej w 2024 roku. Z kolei inwestycja ma zostać oddana do użytkowania już w 2026 roku. W początkowych 5 latach eksploatacji projekt Baltic Power ma wygenerować dodatkowe średnioroczne wolne przepływy pieniężne w wysokości ok. 140 mln euro.

Konsorcjum 25 instytucji finansowych, które zdecydowały się wesprzeć projekt to polskie i międzynarodowe banki komercyjne, agencje kredytów eksportowych (ECA) i instytucje multilateralne w tym m.in.: Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Euler Hermes, Export and Investment Fund of Denmark i Export Development Canada. Finansowanie projektu stanowi 80 proc. przewidywanych łącznych kosztów kapitałowych. Pozostały kapitał zostanie wniesiony przez partnerów projektu. Finansowanie inwestycji będzie realizowane w formule Project Finance. Spłata kredytu zaś oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt.

Rynki finansowe pozytywnie oceniają inwestycje strategii ORLEN

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy ORLEN dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Grupa ORLEN posiada ponad 51 proc. udziałów w Baltic Power.

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, Grupa ORLEN finalizuje przygotowanie wielkoskalowego projektu, który znacząco wpłynie na zmianę polskiego miksu energetycznego. Stabilne fundamenty finansowe i szerokie, międzynarodowe doświadczenie w realizacji dużych inwestycji sprawiają, że koncern jest w stanie efektywnie prowadzić ten proces. Projekt Baltic Power przygotowywany jest zgodnie z harmonogramem i spółka chce, by już w 2026 roku zasilał czystą energią 1,5 mln gospodarstw domowych. Pozyskanie finansowania dla tego projektu potwierdza, że rynki finansowe pozytywnie oceniają kluczowe inwestycje strategii ORLEN do 2030 roku.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu i fabryka turbin w Szczecinie to nowe inwestycje Baltic Power

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker