USA

Niezależność finansowa młodych Amerykanów. Mamo, daj na Netflixa [BADANIE]

Ponad połowa młodych Amerykanów w wieku 18-34 lata nadal polega na wsparciu finansowym od rodziców

Niezależność finansowa to coś, do czego dąży znakomita większość z nas. Uniezależnienie od rodziców to jednak coraz częściej niełatwa sprawa, nie tylko w Polsce. Raczej blado wygląda także m.in. niezależność finansowa młodych Amerykanów. Z przedstawionego niżej badania wynika, że całkowitą niezależnością może pochwalić się jedynie 45 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat. 

  • Ponad połowa Amerykanów częściowo polega na pomocy finansowej od rodziców.
  • Prawie połowa młodych Amerykanów otrzymywała w 2023 r. wsparcie finansowe od rodziców.
  • Co trzeci młody Amerykanin mieszka z rodzicami, ale tylko część dokłada się do rachunków.

Niezależność finansowa młodych Amerykanów

Pew Research Center opublikował raport pt. Parents, Young Adult Children and the Transition to Adulthood. Przedstawia on wyniki badań dotyczących relacji młodych dorosłych Amerykanów w wieku 18-34 lata z ich rodzicami. Badania obejmują zarówno sferę relacji międzyludzkich (np. stopień zaangażowania rodziców w życie swoich dzieci), jak również sferę relacji finansowych. 

86 proc. rodziców uważa, że dobrze przygotowało swoje dzieci do bycia niezależnymi finansowo. Nieco gorzej patrzą na to jednak ich dzieci. Przygotowanymi do niezależnego życia czuje się 66 proc. z nich. Odsetek ten znacznie różni się od zamożności rodziny, z jakiej pochodzi dziecko.

Wśród rodzin o najwyższych dochodach, przygotowanymi do finansowej niezależności czuje się 85 proc. badanych młodych. W klasie średniej jest to 73 proc., w klasie niższej – 53 proc.

Zobacz też: Młodzi bez pracy i studiów? W Polsce to co ósmy młody dorosły

Mniej niż połowa młodych Amerykanów jest niezależna finansowo od rodziców

Jedynie 45 proc. młodych dorosłych jest zupełnie niezależnych finansowo od swoich rodziców, choć odsetek ten mocno się różni w zależności od wieku. Zdecydowanie widać, że im dziecko jest starsze, tym większą niezależnością może się poszczycić, co nie powinno specjalnie dziwić. Wśród trzydziestolatków niezależność finansową deklaruje 67 proc. Wśród osób w wieku od 25 do 29 lat odsetek ten wynosi 44 proc. Najbardziej uzależnieni od pieniędzy rodziców są najmłodsi dorośli – jedynie 16 proc. osób w wieku 18-24 lata jest niezależnych finansowo. 

Wśród pozostałej części (55 proc.) panuje optymistyczne nastawienie – 3/4 z osób polegających na pomocy finansowej rodziców uważa, że w końcu dojdzie do niezależności. Nieco częściej takiego zdania są osoby, które zdobyły wykształcenie wyższe.

Co ciekawe, większą niezależność deklarują kobiety. Bez pomocy rodziców żyje 74 proc. Amerykanek wobec 62 proc. Amerykanów. By jednak wyciągać wnioski, należałoby się przyjrzeć przyczynom tej sytuacji, których nie zbadano.

Rodzice płacą za rachunki i Netflixa

Wsparcie finansowe od swoich rodziców otrzymało w poprzednim roku aż 44 proc. badanych, przy czym znacznie częściej ci młodsi. Osoby poniżej 25 lat – 68 proc., osoby powyżej 30-tki – 30 proc.

Młodzi dorośli najczęściej otrzymywali pieniądze na rachunki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, rachunki za telefon i… subskrypcje platform streamingowych. Można zatem z przymrużeniem oka powiedzieć, że za oglądanie Netflixa młodzi Amerykanie często płacili z kieszeni rodziców. Na co młodzi wydawali otrzymane pieniądze, przedstawia poniższy wykres.

niezależność finansowa młodych Amerykanów
Na co młodzi Amerykanie przeznaczają wsparcie finansowe od swoich rodziców?

Pomoc swoim dzieciom nie dla wszystkich rodzin jest czymś łatwym. 36 proc. rodziców (gros z nich to osoby o niskim dochodach) stwierdziło, że wspieranie finansowo dzieci negatywnie odbiło się na ich własnej sytuacji finansowej. 

Co trzeci młody Amerykanin mieszka z rodzicami

Z badania Pew Research Center wynika, że co trzeci młody Amerykanin mieszka przynajmniej z jednym ze swoich rodziców. 64 proc. z nich twierdzi, że taki układ sprzyja ich sytuacji finansowej, podczas gdy 55 proc. zauważa, że ma to także pozytywny wpływ na relacje z rodzicami. 

Wspólne mieszkanie nie zawsze jednak oznacza wspólną partycypację w kosztach jego prowadzenia. 2/3 młodych dorosłych dokłada się do codziennych zakupów (a tak przynajmniej twierdzi), ale tylko 46 proc. dorzuca się do czynszu albo kredytu hipotecznego.

Nie da się ukryć, że zamieszkanie z rodzicami pozwala młodym odłożyć więcej pieniędzy, co sprzyja zbliżaniu się do finansowej niezależności. Nie jest to model, który odbiegałby od wielu innych państw rozwiniętych na świecie.

Zobacz też: Amerykanie nie chcą już kupować samochodów elektrycznych EV

Ciekawostki z badania – co 4. młody jest śledzony przez rodziców

Faktem, który może zaskoczyć niejednego polskiego rodzica, jest to, że aż 1/4 Amerykanów śledzi swoje dzieci (będące dla przypomnienia w wieku 18-34 lata) przez aplikacje z wykorzystaniem lokalizatorów GPS. Niemal co trzecia dziewczyna jest w ten sposób kontrolowana przez rodziców. Rzadziej na takie kroki decydują się rodzice chłopców – jedynie co piąty jest śledzony.

Amerykańscy rodzice są dość mocno zaangażowani w życie swoich dzieci, nawet po osiągnięciu pełnoletności. 73 proc. deklaruje, że pisze lub rozmawia z nimi kilka razy w tygodniu. Podobna wola jest ze strony dzieci – takie relacje podobają się 69 proc. z nich. 

Młodych Hiszpanów w pracy nie zobaczycie. Wyjaśniamy dlaczego! [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker