Polska

Polska gospodarka hamuje mocniej niż przypuszczano

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w III kwartale 2019 roku był realnie wyższy o 3,9 proc. rok do roku, wobec 5,2 proc. w analogicznym okresie 2018 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

„Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za III kw. 2019r., który zostanie opublikowany w dniu 29.11.2019r.” – podaje GUS.

W III kwartale 2019r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,0 proc. PKB niewyrównany sezonowo(w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

pkbiiikw

Ostatni raz kiedy wzrost PKB był niższy niż obecnie miał miejsce w IV kwartale 2016 roku, wówczas wyniósł 2,9 proc.

Co ciekawe, jeszcze w środę na spotkaniu z dziennikarzami minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński twierdził, że PKB w III kwartale urośnie w tempie szybszym niż 4 proc. Jak się jednak okazuje, wzrost jest niższy nawet biorąc pod uwagę wyrównanie sezonowe. Należy mieć na uwadze, że to wstępne szacunki, jednak one rzadko kiedy różnią się od wyników ostatecznych. To może z kolei oznaczać, że hamowanie polskiego gospodarki jest szybsze niż przypuszczano.

Warto dodać, że analitycy przewidywali nieco wyższy wzrost na poziomie 4,1 proc. PKB.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker