Europa

Oczekiwana długość życia mężczyzn w UE jest o ponad 5 lat niższa niż dla kobiet

W trzyletnim okresie 2015-2017 średnia oczekiwana długość życia przy urodzeniu mężczyzn w UE wyniosła 78,1 roku. Mężczyźni w UE żyją średnio o 5,4 lat krócej niż kobiety.

Najdłuższa oczekiwana długość życia mężczyzn w UE jest w Londynie i Madrycie

Spośród wszystkich unijnych regionów Comunidad de Madrid i Inner London – West odnotowały w latach 2015 – 2017 najwyższą oczekiwaną długość życia mężczyzn wynoszącą 82 lata. Następne były regiony we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Natomiast najniższa oczekiwana długość życia mężczyzn w chwili urodzenia odnotowana została na środkowej i zachodniej Litwie (69,7 lat), a następnie w innych regionach położonych w bałtyckich państwach członkowskich, Bułgarii, Węgrzech i Rumunii.

Zobacz także: Oczekiwana długość życia w Europie załamała się!

Największe różnice w oczekiwanej długości życia na Litwie

Na poziomie regionalnym różnice w długości życia płci w chwili urodzenia faworyzowały kobiety w każdym z regionów NUTS 2 w UE. Kobiety mogą spodziewać się, że będą żyły o ponad 10 lat dłużej niż mężczyźni w dwóch regionach Litwy – Sostinės regionas (różnica to 10,1 roku) i Vidurio ir vakarų Lietuvos regionas (10,3 roku). Były to największe różnice w długości życia kobiet i mężczyzn w UE.

life expectency

Różnice w oczekiwanej długości życia były również stosunkowo wysokie (ponad 7,5 roku) w pozostałych krajach bałtyckich (Estonia i Łotwa). Wyraźna dywersyfikacja miała miejsce w 14 regionach w Polsce oraz we wszystkich regionach w Rumunii za wyjątkiem dwóch najbardziej wysuniętych na wschód. Ponadto dużą różnicę w oczekiwanej długości życia między kobietami i mężczyznami odnotowano we francuskim regionie wyspiarskim Gwadelupa.

Natomiast najmniejsza różnica w oczekiwanej długości życia kobiet i mężczyzn wynosząca 1,1 roku była na Majocie, francuskim regionie zamorskim (dane odnoszą się do średniej dla 2015 i 2017 r.). Wąską lukę zaobserwowano także w holenderskim regionie Flevoland (2,8 roku). Pięć dodatkowych regionów Holandii (Utrecht, Overijssel, Gelderland, Noord-Holland i Zuid-Holland), a także trzy regiony w Wielkiej Brytanii (Bedfordshire i Hertfordshire, Cheshire i Essex), miały luki oczekiwanej długości życia obu płci w przedziale 3 – 3,2 lat.

Zobacz także: Tomasz Bęben: Polska motoryzacja częściami stoi

Dlaczego mężczyźni żyją krócej niż kobiety?

Różnica wynikająca z długości życia między kobietami i mężczyznami wynika w dużej mierze ze stylu życia. Szczególnie jest to zauważalne w krajach Europy Środkowo – Wschodniej, gdzie mężczyźni żyją znacznie krócej niż kobiety. Nie będzie to jednak takie zaskakujące, gdy porównamy to ze spożyciem papierosów i alkoholu w ciągu roku. Okazuje się, że te kraje są w niechlubnej czołówce pod tym względem, a znaczne zasługi za te statystyki przypisać należy mężczyznom.

Warto dodać, że brytyjscy naukowcy wyliczyli, że średnia długość życia mężczyzn i kobiet w końcu się zrówna. Z badania dotyczącego brytyjskiej ludności wynikało, że kobiety i mężczyźni na Wyspach osiągną tę samą długość życia w 2032 roku i wyniesie ona 87,5 roku.  

Przez 30 lat PRL dalsza długość życia 15-latka spadła o 2 lata [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker