Europa

Ukraina jest w zapaści demograficznej, a perspektywy są jeszcze gorsze

Z najnowszego elektronicznego spisu powszechnego wynika, że populacja Ukrainy uszczupliła się w ciągu  18 lat o 11 mln obywateli. To mniej więcej tyle ile wynosi populacja Czech.

Populacja Ukrainy wynosi obecnie zaledwie 37,3 mln mieszkańców

Władze w Kijowie poinformowały w czwartek, że populacja Ukrainy wynosi obecnie 37,3 mln mieszkańców. Był to pierwszy spis powszechny od 2001 roku, kiedy to Ukraińców było 48,4 mln.

Zobacz także: Po upadku komunizmu demografia Rosji się załamała

Dane nie obejmują mieszkańców zaanektowanego Krymu oraz terenów Donbasu, na których toczy się wojna. Minister gabinetu ministrów Dmytro Dubiłet uważa, że głównymi czynnikami zapaści demograficznej Ukrainy jest emigracja, bardzo niekorzystny przyrost naturalny oraz utrata terytoriów okupowanych.

Spis sporządzono na podstawie danych liczby ludności pochodzących od operatorów telefonii komórkowych, danych statystycznych gospodarstw domowych oraz rejestrów. Zdaniem rządu błąd pomiarowy nie przekracza 2,86 proc.

Podział ludności na grupy wiekowe wygląda następująco:

  • dzieci do 15 roku życia liczą 5,7 mln osób (15,4 proc. populacji),
  • osoby w wieku 15 – 24 lata to 3,58 mln i 9,6 proc. ogółu,
  • osoby w wieku 25 – 54 lata to 16,4 mln (44,1 proc.),
  • 5,2 mln to osoby w przedziale wiekowym 55 – 64 lata (14,1 proc.)
  • najstarsza grupa 65+ liczy 6,2 mln obywateli i stanowi 16,8 proc. ogółu.

Zobacz także: Ukraina zablokowała transport kolejowy z Chin! Kijów stawia żądania

Co ciekawe w grudniu Państwowa Służba Statystyki Ukrainy oceniała liczbę ludności kraju na 41,7 mln. Najnowsze dane pokazują jednak, że liczebność naszych wschodnich sąsiadów jest znacznie mniejsza i jest podobna mniej więcej do liczebności Polski.  Warto również dodać, że w szczycie demograficznym, czyli w 1993 roku Ukraińców było ponad 52 mln. Przez niespełna trzy dekady ubyło 15 mln ludzi.

Nasz wschodni sąsiad jest w stanie zapaści demograficznej

Ukraina obecnie jest w zapaści demograficznej i niestety nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się poprawić. Nasi wschodni sąsiedzi nie mają gospodarki, która mogłaby przyciągać młodych migrantów zarobkowych z ościennych krajów. Ponadto Ukraina ma olbrzymie problemy demograficzne wynikające ze znacznej nadwyżki zgonów nad narodzinami, a dodatkowo prowadzi wojnę z Rosją, co też przyczyniło się do dodatkowego uszczuplenia zasobów ludnościowych naszych sąsiadów. Prognozy niestety są jeszcze gorsze.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/09/21/ukrainscy-imigranci-czynia-polakow-bogatszymi/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker