Europa

Duńczycy ruszyli z budową Baltic Pipe

Jak podaje portal Biznes Alert, w Danii rozpoczęła się budowa tłoczni gazu, która będzie elementem infrastruktury nowego gazociągu Baltic Pipe, którym dostarczany będzie gaz z Morza Północnego do Polski.

Budowa lądowego odcinka Baltic Pipe rozpoczęła się na początku roku. Baltic Pipe ma przebiegać od złóż gazu na morzu północnym przez terytorium Danii, a następnie morzem bałtyckim do Polski. Sumaryczna długość gazociągu na terenie Danii wynosi 210 km. Wspomniana tłocznia gazu ma zostać wybudowana na wyspie Zelandia, gdzie znajdują się m.in. pastwiska i farmy hodowców owiec. Część z nich musiała zostać wysiedleni, tak by można było kontynuować budowę.

Odcinek biegnący po dnie morza bałtyckiego będzie miał w sumie 275 km i będzie przebiegał przez polskie i duńskie obszary morskie oraz na 80 km przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną.

„Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego” – podaje Biznes Alert.

Gazociąg ma ruszyć od października 2022 roku, a jego zdolności przesyłowe mają wynieść 10 mld m3 gazu rocznie. Dla porównania obecne zużycie gazu w Polsce to około 17 mld m3. Koszt inwestycji to około 2 mld euro.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker