Nieruchomości

Berlin zamraża czynsze za wynajem mieszkań

Deputowani berlińskiego parlamentu przegłosowali w czwartek ustawę zamrażającą na dwa lata czynsze na berlińskim rynku mieszkaniowym. Ponadto została ustalona maksymalna stawka czynszu.

Rządząca w Berlinie koalicja Lewicy, Zielonych i SPD postanowiła zamrozić wysokość czynszów do roku 2022. Po tym okresie będzie możliwa podwyżka maksymalnie o 1,3 proc. rocznie, ale do wysokości ustalonych limitów kwot maksymalnych. Limity te z kolei są zależne od roku budowy mieszkania oraz dzielnicy, w której lokum się znajduje.

Najwyższa wartość określona przez berliński parlament wynosi 9,80 euro za metr kwadratowych. Kwota ta może być wyższa o 1 euro jeśli mieszkanie jest umeblowane i spełnia pewne kryteria. Co warto odnotować, w tym przypadku prawo działa wstecz. Jeśli wysokość czynszu, który jest zapisany w umowie przekracza o ponad 20 proc. obowiązujące limity, to wynajmujący może żądać obniżki czynszu.

Są też wyłączenia. Wszystkie mieszkania oddane do użytku od 2014 roku są poza obowiązującymi zasadami.

Jak podaje rządząca frakcja działania te były konieczne. Czynsze w Berlinie od 2008 roku wzrosły o 100 proc., a średnia cena za wynajem za metr wynosi 11,58 euro netto.

Opozycja chce zaskarżyć nowe prawo do Trybunału Konstytucyjnego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker