Kolej

Liczba pasażerów kolei w 2019 roku wzrosła aż o 8%!

335,9 mln – tyle wyniosła liczba pasażerów kolei w 2019 roku. Zwiększenie liczby podróżnych o blisko 490 tys. osób wynika z korekt przesłanych przez przewoźników. Dane za 2020 r. zbierane są już wyłącznie przez system Kolejowe e-Bezpieczeństwo, co usprawni agregowanie i przygotowanie statystyk.

Liczba pasażerów polskich kolei w 2019 roku wzrosła aż o 8%!

Niemal 335,9 mln przewiezionych pasażerów oznacza wzrost o ponad 8% licząc rok do roku. Najwięcej pasażerów, niemal 88,9 mln, skorzystało z usług POLREGIO. Drugie pod względem liczby przewiezionych pasażerów były Koleje Mazowieckie z wynikiem 62,1 mln pasażerów. W pierwszej trójce znalazł się także przewoźnik dalekobieżny – PKP Intercity z 48,9 mln pasażerów.

Zobacz także: Powstanie pierwszy odcinek polsko-czeskiej linii kolejowej Katowice-Ostrawa

W 2019 r. prawie wszyscy przewoźnicy obsługujący regularne przewozy odnotowali wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. W pociągach POLREGIO podróżowało o 7,7 mln (9,4%) osób więcej niż w 2018 r. Przewoźnik dalekobieżny, PKP Intercity, odnotował wzrost liczby pasażerów o ponad 2,7 mln (6%). W ostatnim roku duże wzrosty liczby pasażerów zauważalne były także u przewoźników samorządowych. O ponad milion podróżnych więcej niż w 2018 r. przewiozły: Koleje Śląskie (3,4 mln osób więcej), SKM Warszawa (3,1 mln), Koleje Mazowieckie (2,4 mln), Koleje Dolnośląskie (2,4 mln), ŁKA (1,3 mln) i Koleje Wielkopolskie (1,2 mln). Jeśli chodzi o procentowy przyrost liczby podróżnych to liderem było ŁKA (27% wzrostu) oraz Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie (wzrost po 20%).

Zobacz także: Najdłuższa trasa kolejowa na świecie: Portugalia – Polska – Singapur

KEB będzie w pełni wykorzystywane do przekazywania sprawozdań

Od tego roku Kolejowe e-Bezpieczeństwo (KEB) będzie w pełni wykorzystywane do przekazywania sprawozdań, które do tej pory przesyłane były do Urzędu Transportu Kolejowego jako załącznik do poczty elektronicznej. Przedsiębiorstwa kolejowe będą teraz przekazywać dane za 2020 r. wyłącznie poprzez moduł „Sprawozdawczość UTK” w KEB. Pozwala on również na przeglądanie wszystkich sprawozdań przesłanych wcześniej do urzędu oraz na ich ewentualną korektę.

UTK

Kolej w Europie: dominują Czesi i Niemcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker