Polska

Koronawirus. Jakie zasiłki przysługują rodzicom?

11 marca bieżącego roku rząd i kuratoria podjęły decyzje o zamknięciu wszystkich szkół od najbliższego poniedziałku oraz o wstrzymaniu lekcji od 12 marca. Obecnie mówi się o wstrzymaniu na ok. 2 tygodnie, niemniej możemy spodziewać się przedłużenia tego terminu. Przyczyną tej decyzji jest oczywiście epidemia Koronawirusa z Wuhan, który na chwilę obecną (14.03) zaraził 103 osoby w Polsce oraz 146 tys. na świecie. W wyniku epidemii zmarło 5400 osób.

Decyzja rządu i kuratoriów jest kłopotliwa szczególnie dla rodziców małych dzieci, którymi ktoś musi się zająć. Często wiąże się to z dużymi kosztami np. wynajęcia opiekunki do dziecka. Z tego powodu rząd podjął decyzję, że wszyscy rodzice dzieci do 8 roku życia mogą skierować się na zwolnienie zasiłkowe. Zasiłek będzie wynosił tyle samo, co normalny zasiłek chorobowy, czyli 80% podstawy pensji. Maksymalny czas trwania zasiłku to na chwile obecną 14 dni. Możliwe jednak, że zostanie on przedłużony w konsekwencji przedłużania się trwania epidemii.

Zasiłek nie obejmie drugiego rodzica dziecka oraz ludzi z możliwością pracy zdalnej. Warto również wspomnieć, że zasiłek nie dotyczy ludzi nieubezpieczonych w ZUS, ponieważ to właśnie ten podmiot wypłaca ten zasiłek. Równolegle do tego zasiłku działa normalny zasiłek chorobowy, którego czas trwania wynosi maksymalnie 60 dni w ciągu roku.

Niemniej musimy być gotowi na dłuższy czas trwania epidemii niż zakładaliśmy na początku. Rząd razem z pracodawcami i dyrektorami już pracuje nad zdalną szkołą i pracą. Jeżeli epidemia będzie się przedłużać wydaje się to być jedyną rozsądną alternatywą jaka nam pozostała.

Maciej Bylica

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker