Polska

Polski przemysł w najgorszej sytuacji od globalnego kryzysu finansowego

Marcowe wyniki badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit wykazały pierwsze skutki gospodarcze coraz szybciej  rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Europie. Produkcja, nowe zmówienia oraz eksport spadły w najszybszym tempie od grudnia 2008 roku, czyli od najczarniejszych dni światowego kryzysu finansowego. 

IHS   Markit   PMI   Polskiego   Sektora   Przemysłowego   to   złożony   wskaźnik  opracowany  w  celu  zobrazowania  kondycji  polskiego  przemysłu. W marcu indeks spadł z lutowego poziomu 48,2 punktu do 42,4 punktu, rejestrując rekordowy spadek m/m. Według najnowszych wyników badań  warunki  gospodarcze  w  polskim  przemyśle  pogorszyły  się  w  najszybszym  tempie  od  kwietnia  2009,  a  załamanie  w  sektorze  trwa już 17 miesięcy.

PMI idealne pokazuje z jak dużym załamaniem gospodarczym musimy sobie radzić. Produkcja spadła najszybciej od grudnia 2008 roku, jednak wyłączając tamten okres był to największy spadek w historii badań, czyli od czerwca 1998 roku.

Ponadto pandemia COVID-19 wpłynęła także na czas dostaw. Wydłużyły się one w największym stopniu w historii. Warto dodać, że wydłużony czas dostawy jest w przypadku PMI kojarzony pozytywnie gdyż na ogół wiąże się on ze wzrostem popytu. Tym razem wynika on jednak z zerwania łańcuchów dostaw i załamania się transportu.

pmi i dostawy

Analitycy IHS Markit podają, że wielu producentów nie otrzymało nowych zleceń, dzięki czemu mogli skupić się na realizacji zaległych zamówień. Inni respondenci badania zaraportowali wstrzymanie produkcji z powodu braku  surowców. Tempo spadku zaległości produkcyjnych było najszybsze od listopada 2012.

Gwałtowny spadek popytu oraz obciążeń produkcyjnych w polskich fabrykach wpłynęły na sytuację na rynku pracy w sektorze.  Poziom zatrudnienia obniżył się dziewiąty miesiąc z rzędu, a tempo w jakim przedsiębiorcy redukowali miejsca pracy było najszybsze od lipca 2009.

Pomimo osłabienia popytu na polskie wyroby, w marcu czas dostaw surowców wydłużył się w największym stopniu w historii badań (od czerwca 1998).  Wskaźnik dla tej zmiennej odnotował również rekordowy miesięczny spadek, odzwierciedlając to, w jakim stopniu wybuch epidemii koronawirusa zakłócił dostawy surowców na całym świecie. Poziom zapasów środków produkcji obniżył się dziewiąty raz z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od początku roku.

W marcu prognozy polskich producentów odnośnie nadchodzących 12 miesięcy znacznie się pogorszyły, osiągając najniższy poziom od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji (od kwietnia 2012). Przedsiębiorcy uzasadniali swój pesymizm wybuchem epidemii Covid-19 na świecie oraz jego długofalowymi konsekwencjami.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker