Polska

Polski przemysł w najgorszej sytuacji od globalnego kryzysu finansowego

Marcowe wyniki badań PMI przeprowadzonych przez IHS Markit wykazały pierwsze skutki gospodarcze coraz szybciej  rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Europie. Produkcja, nowe zmówienia oraz eksport spadły w najszybszym tempie od grudnia 2008 roku, czyli od najczarniejszych dni światowego kryzysu finansowego. 

IHS   Markit   PMI   Polskiego   Sektora   Przemysłowego   to   złożony   wskaźnik  opracowany  w  celu  zobrazowania  kondycji  polskiego  przemysłu. W marcu indeks spadł z lutowego poziomu 48,2 punktu do 42,4 punktu, rejestrując rekordowy spadek m/m. Według najnowszych wyników badań  warunki  gospodarcze  w  polskim  przemyśle  pogorszyły  się  w  najszybszym  tempie  od  kwietnia  2009,  a  załamanie  w  sektorze  trwa już 17 miesięcy.

PMI idealne pokazuje z jak dużym załamaniem gospodarczym musimy sobie radzić. Produkcja spadła najszybciej od grudnia 2008 roku, jednak wyłączając tamten okres był to największy spadek w historii badań, czyli od czerwca 1998 roku.

Ponadto pandemia COVID-19 wpłynęła także na czas dostaw. Wydłużyły się one w największym stopniu w historii. Warto dodać, że wydłużony czas dostawy jest w przypadku PMI kojarzony pozytywnie gdyż na ogół wiąże się on ze wzrostem popytu. Tym razem wynika on jednak z zerwania łańcuchów dostaw i załamania się transportu.

pmi i dostawy

Analitycy IHS Markit podają, że wielu producentów nie otrzymało nowych zleceń, dzięki czemu mogli skupić się na realizacji zaległych zamówień. Inni respondenci badania zaraportowali wstrzymanie produkcji z powodu braku  surowców. Tempo spadku zaległości produkcyjnych było najszybsze od listopada 2012.

Gwałtowny spadek popytu oraz obciążeń produkcyjnych w polskich fabrykach wpłynęły na sytuację na rynku pracy w sektorze.  Poziom zatrudnienia obniżył się dziewiąty miesiąc z rzędu, a tempo w jakim przedsiębiorcy redukowali miejsca pracy było najszybsze od lipca 2009.

Pomimo osłabienia popytu na polskie wyroby, w marcu czas dostaw surowców wydłużył się w największym stopniu w historii badań (od czerwca 1998).  Wskaźnik dla tej zmiennej odnotował również rekordowy miesięczny spadek, odzwierciedlając to, w jakim stopniu wybuch epidemii koronawirusa zakłócił dostawy surowców na całym świecie. Poziom zapasów środków produkcji obniżył się dziewiąty raz z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od początku roku.

W marcu prognozy polskich producentów odnośnie nadchodzących 12 miesięcy znacznie się pogorszyły, osiągając najniższy poziom od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji (od kwietnia 2012). Przedsiębiorcy uzasadniali swój pesymizm wybuchem epidemii Covid-19 na świecie oraz jego długofalowymi konsekwencjami.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button