Uncategorized

W USA w ciągu dwóch tygodni przybyło 10 milionów bezrobotnych

W zaledwie dwa tygodnie w USA zarejestrowało się 10 milionów bezrobotnych, to 3 proc. amerykańskiej populacji i ponad 6 proc. wszystkich pracowników.

Koronawirus zbiera żniwo wśród amerykańskich pracowników. W zeszłym tygodniu odnotowano absolutny historyczny rekord jeśli chodzi o wzrost liczby bezrobotnych, wówczas odnotowano 3,3 mln nowych wniosków w urzędach pracy. Na ogół jest to 200-300 tys. tygodniowo. Podczas gdy wydawało się, że gorzej być nie może, dziś opublikowano dane za kolejny tydzień i dołożono dwa razy tyle – 6,6 mln wniosków. To oznacza, że na przestrzeni dwóch tygodni pracę straciło 6 proc. amerykańskich pracowników.

Przypadek USA jest wyjątkowo jaskrawy z dwóch powodów. Po pierwsze amerykański rynek pracy jest wyjątkowo antypracowniczy w kontekście zatrudnienia. Prawa pracownicze są tam znacznie mniejsze niż w Europie. To z kolei sprawia, że znacznie łatwiej zwolnić pracownika, który praktycznie z dnia na dzień może stracić pracę.

Po drugie pakiet antykryzysowy przyjęty przez Kongres zakłada, że pracownicy mogą uzyskać zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. To zachęca do odchodzenia z rynku pracy i przeczekania kryzysu na bezrobociu. Ułatwia także zwalnianie pracowników, którzy chętniej rezygnują z etatu.

Głosy z rynku mówią, że to nie koniec wzrostu bezrobocia i trudno im się dziwić. Sytuacja za tydzień raczej nie ulegnie poprawie i kolejne osoby trafią na bezrobocie. Co by nie mówić amerykańską gospodarkę, jak i wiele innych, czeka poważny reset.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker