Polska

Recesja w Polsce będzie głębsza niż pierwotnie przypuszczano

Recesja w Polsce będzie głębsza niż zakładano. Agencja Moody’s obniżyła prognozę polskiego PKB na rok 2020. Według analityków polska gospodarka ma skurczyć się o 3,8 proc., a nie jak wcześniej przewidywano o 2 proc.

Ponadto zdaniem analityków wzrost gospodarczy w roku 2021 ma być wyższy. Z wcześniejszego 3,4 proc. podniesiono prognozy do 4 proc.

Wyższy wzrost w 2021 roku jest uzasadniony głębszą recesją w roku bieżącym. Najprościej mówiąc, niższa baza z tego roku sprawi, że wzrost w przyszłym będzie wyższy. Obecnie trudno jednak oszacować czy prognozy się jeszcze nie zmienią.

„Zrewidowane prognozy zakładają, że kryzys przyniesie negatywne skutki dla gospodarek regionu EŚW w II kwartale 2020 r., a aktywność gospodarcza będzie jedynie stopniowo się ożywiała w II połowie roku. Spodziewamy się, że wszystkie gospodarki regionu odnotują w 2021 r. dodatni wzrost, jednak region dopiero w 2022 r. odrobi całość strat utraconego produktu” – napisano w raporcie.

Moody’s nie uzasadniła szerzej swoich prognoz ani nie skomentowała innych wskaźników makroekonomicznych.

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker