Europa

UE chce zasadzić 3 miliardy drzew do 2030 roku

Unia Europejska przedstawiła plan na ratowanie klimatu. Oprócz walki z pestycydami i nowym podejściem do rolnictwa, UE chce posadzić 3 miliardy drzew.

UE chce zasadzić 3 miliardy drzew do 2030 roku

Na terenie krajów Wspólnoty do 2030 roku ma zostać posadzone 3 miliardy drzew. Jest to jedna z poważniejszych deklaracji UE na płaszczyźnie ochrony przyrody. Warto zauważyć, że jest to pomysł, który nie powinien napotkać oporu ze strony któregokolwiek z krajów UE.

Zobacz także: Ile drzew trzeba posadzić, aby zrównoważyć wpływ emisji gazów?

Zalesienie w UE jest na bardzo różnym poziomie. I waha się od poziomu ponad 60 proc. w Finlandii oraz Szwecji, do poziomu mniej niż 10 proc. w Niderlandach. W Polsce wskaźnik wynosi 30 proc. i jest on na poziomie Francji i Niemiec.

Odtworzenie lasów jest szczególnie istotne w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. Lasy nie tylko obniżają temperaturę powietrza, ale również pozytywnie wpływają na retencję wody zapobiegając suszom i powodziom. Badanie z 2018 r. sugeruje, że co najmniej połowa europejskich lasów zniknęła w ciągu ostatnich 6000 lat. W krajach takich jak Holandia, Dania, czy też Irlandia zostało utracone nawet 90 proc. lasów.

Mając na uwadze dane Lasów Państwowych, można policzyć, jaki obszar zajmą lasy składające się z 3 miliardów drzew.

Zobacz także: Niskoemisyjne magazyny stają się coraz popularniejsze

Na terenie wspólnoty powstają tysiące kilometrów kwadratowych lasów

Według LP na każdym hektarze jest sadzone od 8 do 10 tys. sadzonek sosny. Jest to drzewo, którego liczebność na hektarze jest największa. Przyjmując, że na hektar przypada 9 tys. sadzonek sosny, można wyliczyć, że gdyby sadzono tylko sosny, to będzie można obsadzić nimi obszar 333 333 hektarów. Kilometr kwadratowy to 100 hektarów. Oznacza to, że 3 mld sosen mogą zająć powierzchnię 3333 kilometrów kwadratowych. Dla porównania Luksemburg ma powierzchnię około 2,6 tys. km kwadratowych.

Najmniej na hektar przypada modrzewi. Według Lasów Państwowych jest ich od 1,5 do 3 tys. Na potrzeby wyliczeń można przyjąć 2,5 tys. sztuk na hektar. To z kolei pozwoli na obsadzenie 1,2 mln hektarów, czyli 12 tys. kilometrów kwadratowych. Jest to obszar podobny do powierzchni województwa świętokrzyskiego lub Jamajki.  

Można w związku z tym szacować, że do 2030 roku w wyniku inicjatywy UE powierzchnia lasów zwiększy się prawdopodobnie o mniej więcej 6 tys. km kwadratowych.

Lasy, które odrosły po 2000 roku mogą pokryć całą Francję

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker