Europa

Sytuacja w niemieckiej gospodarce gorsza niż pierwotnie przypuszczano

Jak podają główne niemieckie think-tanki takie jak Ifo, DIW, czy też IfW, niemiecka gospodarka skurczy się mocniej niż przypuszczano jeszcze wiosną.

W tym roku PKB Niemiec ma spaść o 5,4 proc., a nie o 4,2 proc. jak jeszcze w kwietniu oczekiwały przywołane think-tanki. W przyszłym roku niemiecka gospodarka ma wzrosnąć natomiast o 4,7 proc., a nie jak pierwotnie sądzono o 5,8 proc. W wyniku tych zmian niemiecka gospodarka nie odrobi w 2021 roku strat poniesionych w wyniku pandemii i do poziomów sprzed kryzysu wróci dopiero w roku 2022.

Ostatecznie na koniec przyszłego roku gospodarka naszych zachodnich sąsiadów będzie o 1,3 proc. mniejsza niż przed kryzysem. Jest to istotna zmiana, gdyż kwietniowe prognozy zakładały, że 2021 rok niemiecka gospodarka będzie o 1,4 proc. większa niż na koniec 2019 roku.

W 2022 roku, kiedy Niemcy odrobią straty gospodarcze, PKB ma się zwiększyć o 2,7 proc.

Obecne prognozy ciągle obarczone są dużą dozą niepewności, gdyż nie wiemy jak potoczy się sytuacja epidemiczna. Niemniej jednak przewidywania MFW są jeszcze bardziej pesymistyczne, gdyż instytucja ta prognozuje, że PKB za Odrą spadnie w tym roku o 6 proc., a w przyszłym wzrośnie o 4,2 proc.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker