Europa

W III kwartale PKB UE wzrósł o ponad 12 proc.

W trzecim kwartale tego roku PKB w UE wzrósł o 12,1 proc., a w strefie euro o 12,7 proc. w stosunku do II kw. bieżącego roku – wynika z danych Eurostatu.

Wzrost odnotowany w trzecim kwartale był najwyższym w historii zbierania danych, która rozpoczęła się w 1995 roku. Nie jest to jednak zaskoczeniem, gdyż baza z poprzedniego kwartału była bardzo niska. W II kwartale spadek wyniósł 11,8 proc. w strefie euro oraz 11,4 proc. w UE.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego PKB w strefie euro zmniejszył się o 4,3 proc., a w UE o 3,9 proc. Potwierdza to istotną odbudowę gospodarczą w trzecim kwartale, gdyż w kwartale wcześniejszym w ujęciu rocznym spadek wyniósł odpowiednio 14,8 proc. oraz 13,9 proc.

Spośród krajów, dla których dostępne są dane, najwyższy wzrost w trzecim kwartale w stosunku do drugiego kwartału odnotowano we Francji (18,2 proc.), Hiszpanii (16,7 proc.) oraz we Włoszech (16,1 proc.).

Najniższe wzrosty z kolei zanotowały Litwa (3,7 proc.), Czechy (6,2 proc.) i Łotwa (6,6 proc.). Należy jednak zwrócić uwagę, że są to kraje, które odnotowały najmniejsze załamanie gospodarcze. Z kolei wymienione wcześniej trójka z Południa to państwa, które szczególnie mocno odczuły lockdown w drugim kwartale.

3kw gdp

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker