Nieruchomości

Ostatnio tak dużo mieszkań oddano do użytkowania za czasów Gierka

Rok 2020 okazał się najlepszym okresem dla budownictwa mieszkaniowego od dziesięcioleci. Ostatnio tak dużo mieszkań oddano do użytkowania w ciągu roku w okresie, kiedy w Polsce najważniejszą osobą w państwie był Edward Gierek.

Ostatnio tak dużo mieszkań oddawano do użytkowania za czasów Gierka

Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, liczba mieszkań oddanych do użytkowania w 2020 roku wyniosła 222 tys. To wynik o 13 tys. lepszy niż w 2019 roku. Jest to też najlepszy wynik od dziesięcioleci. Ostatnim rokiem kiedy oddano więcej mieszkań do użytkowania był 1979. Wówczas było to apogeum boomu budowlanego w okresie PRL i drugi najlepszy wynik w historii powojennej Polski. Obecnemu rezultatowi do najlepszego wyniku jeszcze daleko. W 1978 roku oddano do użytkowania w Polsce blisko 284 tys. mieszkań. Niemniej jednak rok 2020 można zaliczyć do udanych, a rezultat na poziomie 222 tys. mieszkań oddanych do użytkowania jest ósmym najlepszym w powojennej historii Polski.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Polsce i jak go naprawić

Im więcej mieszkańców województwa, tym więcej mieszkań

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach, silnie koreluje z liczbą ich mieszkańców. Najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim – 47 tys. Jest to też bezapelacyjny lider zestawienia, gdyż w wielkopolskim, które zajmuje drugie miejsce oddano do użytkowania 22,4 tys. mieszkań. W trzecim dolnośląskim było to ok. 22 tys.

Najmniej mieszkań zostało pobudowane w opolskim – 3 tys. Niewiele więcej było w świętokrzyskim (4 tys.) i lubuskim (5 tys.).

mieszkania 2020
źródło: GUS

Zobacz także: Warszawa: Dzięki tej mapie dowiesz się, gdzie najlepiej mieszkać

Więcej pozwoleń i mniej rozpoczętych budów

W 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 275,9 tys. mieszkań, tj. o 2,8 proc. więcej niż w 2019 r. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę 223,8 tys. mieszkań, tj. o 5,7 proc. mniej niż przed rokiem. Szacuje się, że na koniec grudnia 2020 r. w budowie pozostawało 827,4 tys. mieszkań, tj. o 0,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2019. To z kolei jest prognostykiem, który może wskazywać, że w tym roku liczba oddanych do użytkowania mieszkań będzie nieco wyższa niż w 2020 r. Jednakże najbliższe kilka lat może charakteryzować się wahaniami pod względem oddanych do użytkowania mieszkań. Z jednej strony liczba wydanych pozwoleń wzrosła, z drugiej jednak strony liczba rozpoczętych inwestycji spadła.

Dlaczego mieszkania w Polsce są drogie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker