Europa

Niemieckie kluby piłkarskie stracą z powodu pandemii 2 mld euro

Najpopularniejsza niemiecka gazeta sportowa „Kicker” podała, że DFL (Niemieckie Ligi Piłkarskie) stracą do 2022 roku z powodu pandemii dwa miliardy euro.

Tradycyjnie najbogatszy i odnoszący największe sukcesy krajowe i międzynarodowe FC Bayern München w sezonie 2019/20 zaliczył zysk netto rzędu 9,8 milionów euro.

– Puste stadiony będą kosztowały FC Bayern München około 100 milionów euro przychodu – powiedział prezydent klubu Herbert Hainer w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag”. – Ale i tak uważam, że jesteśmy absolutnymi liderami w sprawach finansowych, także na arenie międzynarodowej. Nie mamy długów, jesteśmy właścicielami stadionu. Prawie żaden inny klub tego nie ma. Jesteśmy w dobrej sytuacji i z pewnością wyjdziemy z tego kryzysu jako jedni z najlepszych – dodał.

Specjalista od ekonomii sportu, Henning Zülch z Wyższej Szkoły Handlowej z Lipska, ocenił przeciętny spadek dochodów dla wszystkich 36 klubów 1. i 2. Bundesligi w 2020 roku na 13%. Jego zdaniem większość tych klubów dobrze sobie z tym poradzi i wyjdzie z kryzysu bez szwanku. Natomiast trzy kluby mogą mieć trudności z przetrwaniem tej sytuacji. Do tego grona trzeba zaliczyć dwa znane i poważnie zadłużone kluby jak: FC Schalke 04 oraz 1. FC Kaiserslautern, który już w połowie roku ogłosił upadłość.

Aleksandra Fedorska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker