Drogi I mosty

Polskie autostrady należą do najdroższych w Europie

Polskie autostrady należą do najdroższych w Europie, tak przynajmniej wynika z raportu firmy Budget Direct. Analitycy wymienionej organizacji postanowili stworzyć zestawienie najdroższych autostrad na świecie. W czołówce znalazł się odcinek A2 Konin-Świecko.

Najdroższą autostradą na świecie jest Turnpike

Jak podaje Rzeczpospolita, analitycy w swoim raporcie analizowali najdroższe odcinki o różnych długościach lub przejazd specjalnymi odcinkami autostradowymi, jak tunele lub mosty.

Najdroższym odcinkiem autostrady na świecie jest Turnpike w Pensylwanii, gdzie za przejazd 579 km musimy zapłacić 93,24 euro. Na drugim miejscu jest alpejska trasa Hochalpen Grossglockner przebiegająca po terenie Austrii. Koszt przejazdu tym odcinkiem to 37,50 euro.

Zobacz także: Rozbudowa autostrady A2 – ważna decyzja została wydana

Tuż za nią znajduje się chorwacka autostrada pomiędzy Rijeką a Zagrzebiem (31,72 euro), a na kolejnym miejscu kanadyjski Confederation Bridge będący najdłuższym mostem na świecie przebiegającym nad przeszkodą wodną zamarzającą w zimie, autostrada Zagrzeb – Dubrownik oraz szwajcarski tunel pod przełęczą Św. Bernarda.

Polskie autostrady też są relatywnie drogie

Jest również polski akcent. Na 10 miejscu w zestawieniu najdroższych autostradowych odcinków na świecie jest odcinek autostrad A2 Konin-Świecko. Za przejazd trasą o długości 273 km trzeba zapłacić 18,53 euro.

Zobacz także: Najdłuższa autostrada w Polsce – polskie drogi częściowo ukończone

To jednak nie koniec polskiego akcentu w zestawieniu najdroższych autostrad na świecie. W rankingu średnich cen przejazdu za autostradę Polska zajęła szóste miejsce. Przed nami znajdują się tylko inne europejskie państwa. Kolejno są to Szwajcaria (21,90 euro), Austria (13,46 euro), Wyspy Owcze (13,45 euro), w Chorwacja (12,63) i Dania (8,87 euro). W Polsce średnia cena przejazdu autostradą wynosi 7,23 euro. Za Polską w pierwszej dziesiątce plasują się natomiast Belgia, Chiny, Albania oraz Szwecja.

Państwowe autostrady bez bramek. Rząd zmienia sposób poboru opłat

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker