Nieruchomości

W czym mieszkają posłowie i senatorowie?

W czym mieszkają posłowie i senatorowie? Otóż użytkownik Twittera Sejm Watch postanowił odpowiedzieć na to frapujące wielu pytanie. Stworzył on na podstawie oświadczeń majątkowych z 2019 zebranych przez MamPrawoWiedziec.pl, zestawienie w którym podsumował zebrane informacje.

W czym mieszkają posłowie i senatorowie?

Z wykresów dostępnych na twitterze, możemy dowiedzieć się mnóstwo ciekawych informacji. 11% parlamentarzystów nie posiada własnego domu lub mieszkania. Po rozbiciu głównych list na mniejsze opcje, największy odsetek nieposiadających własnej nieruchomości znajdziemy w Konfederacji. Spośród posłów z ramienia Ruchu Narodowego tylko 1 z 5 posłów posiada własne mieszkanie. W przypadku partii Korwin, dwóch posiada mieszkanie, jeden dom, a dwóch nie ma własnych nieruchomości. Co trzeci poseł Razem nie posiada nieruchomości, a pozostali posiadają mieszkanie.

Po drugiej stronie mamy Partię Zielonych, Inicjatywę Polską, PSL i Polskę 2050. We wskazanych partiach, wszyscy parlamentarzyści posiadają własny dom lub mieszkanie. Co ciekawe pod względem posiadaczy domów liderem jest 5-osobowy Kukiz 15’. Tam, aż 4 posłów posiada własny dom.

Zobacz także: Rozgrywki polityczne i kolesiostwo, które ma przykryć wieloletnie zaniedbania

Gdyby spojrzeć na średnią liczbę domów/mieszkań to na czoło wysuwają się: Inicjatywa Polska, Platforma Obywatelska, SLD i Porozumienie. We wspomnianych opcjach, na jednego parlamentarzystę przypada przeciętnie 1,8 nieruchomości. Najmniej (bez zaskoczenia) Ruch Narodowy i Korwin, kolejno 0,2 i 0,6 na głowę.

Największy majątek posiadają Zieloni, najmniejszy Konfederaci

Gdyby spojrzeć na medianę wartości, to liderem są Zieloni, gdzie wynosi ona 750 tys. zł. Następne miejsca zajmuje Inicjatywa Polska (700 tys.), Razem (695 tys.) i SLD (650 tys.).

Gdyby spojrzeć na podział według klubów parlamentarnych, to na czoło wysuwa się Koalicja Polska. Każdy parlamentarzysta tego klubu posiada przeciętnie 1,8 mieszkania/domu o wartości 600 tys. zł i metrażu 160 m kw. Najbiedniejsi znów posłowie Konfederacji. 0,4 domu/mieszkania na głowę, którego mediana wartości wynosi jedynie 255 tys. zł.

Jeżeli podzielimy parlamentarzystów według instytucji w której zasiadają (sejm, senat, parlament UE), to najbardziej pokaźne nieruchomości posiadają parlamentarzyści z Brukseli. Mediana wartości, to aż 800 tys. złotych. W przypadku senatorów to 475 tys. zł, a posłów 420 tys. zł. 

Pod względem płci to mężczyźni częściej nie posiadają lokum na własność, ale mediana wartości ich mieszkań/domów jest o 20% wyższa (480 tys. u mężczyzn i 400 tys. u kobiet).

Pod względem wielkości domu, zwycięzcą jest Radosław Sikorski. Jego dworek ma powierzchnię 800 m kw. Na drugim miejscu Adam Cyrański z wynikiem 683 m kw. Trzeci pan Władysław Bartoszewski – 600m kw. Największe mieszkanie posiada pani Joanna Jaśkowiak – 224 m kw. Drugi na liście Wojciech Ziemniak 206 m kw., a trzeci Bogusław Liberadzki 200 m kw.

Radosław Ditrich

Grubsi politycy to skorumpowani politycy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker