Polska

ORLEN najcenniejszą polską marką

PKN ORLEN zajął pierwsze miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej” na najcenniejszą polską markę. Marka ORLEN jest wyceniana już na blisko 10 mld zł. Jej wartość od poprzedniej edycji wzrosła dwukrotnie. 

PKN ORLEN w ubiegłym roku osiągnął jeden z najlepszych wyników finansowych wśród firm z sektora oil and gas. Grupa ORLEN w całym 2020 roku wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, uwzględniając odpisy na aktywach oraz zysk na okazyjnym nabyciu akcji spółki Energa. W tym czasie kontynuowała kluczowe inwestycje rozwojowe, na które zgodnie z planem przeznaczyła łącznie 9 mld zł. W 2020 roku rekordowy wynik EBITDA wypracowały segment detalu i energetyki.

Odzwierciedleniem stabilnej sytuacji finansowej koncernu, a także efektem konsekwentnie realizowanych planów rozwojowych we wszystkich obszarach działalności było zarekomendowanie przez Zarząd PKN ORLEN wypłaty dywidendy za 2020 rok na poziomie 3,5 zł na akcję.

Pierwszy kwartał 2021 roku był kontynuacją bardzo dobrych wyników. Grupa ORLEN zakończyła go z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 2,4 mld zł i osiągnęła ok. 1,9 mld zł zysku netto. Ponownie rekordowy wynik zanotował segment energetyki, który wypracował w pierwszych trzech miesiącach prawie 1,1 mld zł EBITDA LIFO, czyli ponad 2-krotnie więcej niż rok wcześniej. Solidny wynik zanotował także segment detalu i petrochemii. 

Ranking najcenniejszych polskich marek przygotowywany jest na podstawie kryteriów finansowych i badań opinii konsumentów. Polega na utworzeniu zestawienia komercyjnych marek krajowych, według reprezentowanej przez nie wartości pieniężnej. Ranking dotyczy polskich marek, czyli takich, które zostały stworzone na polskim rynku, i dla których Polska jest głównym rynkiem. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker