Polska

Kontrahenci Ministerstwa Zdrowia był niewiarygodny

Na początku pandemii została uchwalona tzw. ustawa antycovidowa. Ustanowiła ona, że nie popełnia przestępstwa ten, kto w celu przeciwdziałania Covid-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym. Przepis ten umożliwił Ministerstwu Zdrowia szybkie organizowanie przetargów na potrzebne dobra takie jak maseczki, czy respiratory. Niestety w tym samym czasie ułatwił on dokonywanie zakupów od niewiarygodnych podmiotów.  Okazało się, że kontrahenci Ministerstwa Zdrowia byli niewiarygodny.

Kontrahenci Ministerstwa Zdrowia byli niewiarygodny

Jednym z takowych było nabycie przez ministerstwo, którym wtedy kierował Łukasz Szumowski, respiratorów od byłego handlarza bronią. Jak podaje Gazeta Wyborcza, Ministerstwo Zdrowia zakupiło 1200 respiratorów od Andrzeja I., który był na czarnej liście ONZ ze względu na to, że w przeszłości zajmował się nielegalnym przemytem broni. Do tego, jak poinformowała Gazeta Wyborcza nie dość, że zamówione respiratory nigdy do Polski nie trafiły, to jeszcze faktura za nie była z zerową stawką VAT. Oznacza to, że Andrzej I., nie zapłacił podatku od towarów i usług opiewającego na 13 milionów złotych.

Afer takich było zdecydowanie więcej. Ministerstwo miało kupić od dobrego znajomego rodziny Szumowskiego maseczki za 5,5 miliona złotych, które potem okazały się wadliwymi podróbki sprowadzanymi z Chin. 

Co ustaliło CBA nawet kontrahentów Ministerstwa Zdrowia?

Jednak jak podaje Rzeczpospolita, z raportu szefa CBA wynika, że skala nadużyć mogła być zdecydowanie większa. W pierwszych miesiącach pandemii Ministerstwo Zdrowia miało spore środki na zakupy i nie było odpowiednio kontrolowane. Do ministerstwa napływało bardzo dużo ofert od jeszcze większej liczby podmiotów. Wiele ofert było nieopłacalnych dla państwa, a wiele podmiotów było zupełnie niewiarygodnych. Jak informuje raport:

„Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie marzec–maj, w kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków wydano opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące bądź samego podmiotu, bądź złożonej oferty”.

Według analizy CBA, aż 25% kontrahentów dostarczających usługi i towary Ministerstwu Zdrowia było niewiarygodnych. Jak podaje raport CBA:

„Do końca roku weryfikacji poddano 45 potencjalnych kontrahentów, z których 4 zaopiniowano negatywnie, a wobec 10 kolejnych sformułowano zastrzeżenia (w jednym przypadku z uwagi na brak wystarczających informacji nie wyrażono opinii)”. 

Ze względu na wspominaną na początku ustawę antycovidową, wielu urzędników nie zostanie ukaranych za sprzeniewierzenie państwowych pieniędzy. Funkcjonariusze publiczni, którzy dokonali zakupu podróbek maseczek od znajomego Szumowskiego, nie ponieśli z tego powodu żadnych konsekwencji prawnych. Postępowanie przeciwko nim zostało umorzone. 

Zobacz także: Jak wielu Polaków jest już odpornych na wirusa? Minister zdrowia ujawnia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker