Finanse

Konsola Sony Playstation 5 – brak komponentów opóźnia produkcję

Japońska firma miewa problemy z dostawami chipów od momentu, w którym zadebiutowała konsola Sony Playstation 5. Brak komponentów opóźnia produkcję urządzeń o wiele miesięcy. Aktualnie konsolę można kupić w popularnych serwisach aukcyjnych po zawyżonej cenie. Jak sytuacja z opóźnioną produkcją wpłynęła na sytuację finansową konglomeratu?

Konsola Sony PlayStation 5 – obiecujące prognozy

Nienasycony popyt na nową konsolę odbił się pozytywnie na kondycji firmy Sony. Zyski Sony Corporation wzrosły o ponad 25% w drugim kwartale tego roku. Zaskakująco dobre wyniki finansowe skłoniły decydentów japońskiego konglomeratu elektronicznego do podwyższenia prognozy zysku na następny rok, z 930 do 980 mld jenów. Niezależni analitycy giełdowi przewidują jednak, że zysk za rok 2021 wyniesie dużo więcej, jeśli firma zdoła, choć w małym stopniu, zaspokoić popyt na konsole. Optymistyczne prognozy wynikają z szacunków, według których do marca 2022 roki firma ma sprzedać ok. 14,8 mln konsoli PS5. Na rynku pierwotnym cena konsoli oscyluje wokół 500 dolarów, natomiast na rynku wtórnym cena ta jest kilkukrotnie wyższa. Osoby, którym udało się kupić sprzęt po ustalonej przez firmę cenie, próbują odsprzedać ją nawet czterokrotnie drożej. 

Kiedy konsola będzie ogólnodostępna?

Dyrektor finansowy Sony, Hiroki Totoki, twierdzi, że firma zabezpieczyła odpowiednią ilość chipów do wyprodukowania szacunkowej liczby PS5, jednak ograniczenia w łańcuchu dostaw spowodowane niepewną sytuacją epidemiczną mogą opóźnić produkcję. Aby nie tracić klientów, którzy wiele miesięcy czekają na zakup urządzenia, Sony nałożyło ograniczenia na produkcję innej elektroniki użytkowej. Firma zabezpiecza jak największą ilość komponentów, aby móc zrealizować założony plan dotyczący produkcji. Część osób jednak przerzuca się na Xboxa produkcji Microsoftu, któremu chipów nie brakuje.

Analityk branży elektronicznej, Serkan Toto, wskazuje, że wyzwaniem Sony nie jest generowanie popytu, ale zapanowanie nad podażą. Dodał, że jest pewny, iż każda konsola, która pojawi się w najbliższym czasie na rynku, zostanie sprzedana w ciągu kilku sekund. W USA w lipcu pojawiło się całkiem dużo możliwości zakupu PS5 na rynku pierwotnym, w sierpniu dostępnych konsoli ma być jeszcze więcej. Rynek europejski, w tym polski wciąż czeka na nowe dostawy. Osoby, które chcą nabyć sprzęt w rozsądnej cenie, muszą zaczekać do końca roku.  

Zobacz także: Szoki podażowe ustają. Tanieją chipy, fracht, materiały i surowce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker