Polska

Nielegalny tytoń – jest go coraz mniej na polskim rynku

Nielegalny tytoń staje się coraz mniej popularny z każdym rokiem. Na podstawie raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares, w I kwartale tego roku udział szarej strefy tytoniowej na rynku wyniósł zaledwie 6,3%. Spadek szarej strefy może być przyczyną braku podwyżek akcyzy aż do 2019 r. oraz może wynikać pośrednio ze zmian prawnych. 

Czy Polacy dużo palą?

Każdy procent odzyskany z szarej strefy tytoniowej oznacza ćwierć miliarda złotych więcej w budżecie państwa. W pierwszym kwartale tego roku Polacy wypalili ok. 3,9 miliarda sztuk nielegalnych papierosów, co przekłada się na 6,3% całego rynku tytoniowego. W tym samym okresie poprzedniego roku wartość ta wynosiła  9,4%. Spadek można obserwować od 6 lat, w 2015 roku udział szarej strefy w rynku przekraczał 18,3%, co oznacza całkiem spory spadek. Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares podaje, że rynek wyrobów tytoniowych w Polsce to około 60 miliardów sztuk papierosów i e-papierosów. Coraz większy udział w rynku mają podgrzewacze do tytoniu, które dla wielu osób stanowią substytut klasycznych papierosów. 

Polska szara strefa tytoniowa i nielegalny tytoń

Na szarą strefę składają się zarówno przemyt, przede wszystkim spoza krajów UE, jak i nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych. Polska szara strefa tytoniowa przez lata ukierunkowana była przede wszystkim na kraje Europy Zachodniej (Wielka Brytania, Irlandia), gdzie ceny wyrobów tytoniowych były dużo wyższe niż w Polsce. Już w 2013 roku podjęto próby ograniczenia dostępności surowca w skupach, poprzez objęcie systemem rejestracji obrotu i podatkiem akcyzowym.

W ostatnich latach Polska jest liderem, jeśli chodzi o zwalczanie szarej strefy tytoniowej w Unii Europejskiej. Udane akcje interwencyjne to zasługa głównie Krajowej Administracji Skarbowej. Do niedawna najczęściej przemytu dokonywano na granicy z Białorusią oraz w porcie w Gdyni. Warto wspomnieć również o efektywnej współpracy polskich służb z Europolem, czego dowodem jest choćby spektakularne odkrycie nielegalnych fabryk w Danii. 

Czytaj również: Coraz mniej pieniędzy ucieka w Polsce przez szarą strefę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker