Uncategorized

Przełom w relacjach chińsko-amerykańskich? Prezydenci się spotkali

90-minutowa rozmowa pomiędzy prezydentami Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych tego tygodnia. Dyplomaci od wielu miesięcy próbują znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.  Czy to przełom w relacjach chińsko-amerykańskich? 

90 minut to mało czy dużo?

Czas przeznaczony na rozmowę pomiędzy głowami państw nie wystarczył na omówienie najważniejszych kwestii. Rozmowa została zainicjowana przez Bidena. Prezydent USA mówił o priorytetach amerykańskiej polityki. W oświadczeniu Białego Domu napisano, że:

Prezydent Biden podkreślił trwałe zainteresowanie Stanów Zjednoczonych pokojem, stabilnością i dobrobytem w regionie Indo-Pacyfiku i na świecie. Obaj przywódcy zapewnili, że konkurencja pomiędzy USA i ChRL nie zamieni się w konflikt.

Stany Zjednoczone od wielu miesięcy pokazują swoją frustrację w związku z brakiem postępu w relacjach z Chinami. Mówi się, że sytuacja jest napięta, a pomiędzy dwoma krajami dawno nie było tak źle. Na konflikcie cierpią przede wszystkim dostawcy technologii, firmy transportowe oraz sprzedawcy detaliczni. 

Przełom w relacjach chińsko-amerykańskich?

Pomimo że wciąż nie rozwiązano priorytetowych problemów, którymi są: sytuacja w prowincji Xinjiang, ograniczenia wolności w Hongkongu czy ataki cybernetyczne, odnaleziono wspólną płaszczyznę polityczną, którą okazała się kwestia ochrony klimatu. Obaj prezydenci zapewnili, że w interesie ich krajów leży ochrona środowiska naturalnego. Punktem zapalnym konfliktu może być jednak rosnąca agresja Chin na Morzu Południowochińskim i Cieśninie Tajwańskiej oraz rosnąca obecność USA na Tajwanie. 

Współpraca klimatyczna może być jedynym punktem wspólnym w polityce obu krajów. Trudno mówić jednak o pojednaniu. Na zakończenie rozmowy obaj politycy zobligowali się do częstszych kontaktów. Jak donosi The Guardian, Biały Dom traktował rozmowę jak „przesłuchanie”. Zdaniem dziennikarzy celem Bidena było uzyskanie informacji dotyczących polityki chińskiej w perspektywie najbliższych miesięcy. 

Czytaj również: Chiny będą kontrolować przepływ danych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker