Uncategorized

Kanada przekazała sektorowi naftowemu 18 miliardów dolarów

Jak informuje portal The Narhwal, Kanada przekazała 18 miliardów dolarów tamtejszemu sektorowi gazowemu i naftowemu w 2020 roku. Ottawa ze środków publicznych sfinansowała między innymi budowę nowych rurociągów, oczyszczanie nieaktywnych odwiertów i walkę z rdzennymi mieszkańcami.

Kanada przekazała 18 miliardów dolarów sektorowi gazowemu i naftowemu

Kanada przekazała 18 miliardów dolarów tamtejszemu sektorowi gazowemu i naftowemu Kanada przekazała 18 miliardów dolarów tamtejszemu sektorowi gazowemu i naftowemu W miniony czwartek został opublikowany raport „Paying Polluters: Federal Financial Support to Oil and Gas in 2020″ grupy non-profit Environmental Defence (ED). W nim eksperci ze wspomnianej grupy wyliczyli, jak wielkie finansowanie otrzymał kanadyjski sektor gazowy i naftowy w 2020 roku. Zgodnie z ich danymi branże te miały otrzymać 18 miliardów dolarów, z czego 3,28 miliarda dolarów w bezpośrednich subsydiach od rządu i 13,6 miliarda dolarów od państwowej firmy Export Development Canada.

Jak donosi portal The Narhwal, 5,25 miliardów dolarów z opisywanych środków zostało przekazanych na rozbudowę rurociągu Trans Mountain. Według członków ED w najbliższych latach na ten projekt zostanie przekazane jeszcze więcej pieniędzy z publicznej kasy. Rozbudowa wspomnianego rurociągu ma kosztować co najmniej 12,6 miliardów dolarów i wyemitować ogromną ilość dwutlenku węgla.

Gazociąg Coastal GasLink, szczelinowanie i rdzenni mieszkańcy

Choć warto zaznaczyć, że Kanada przeznaczyła pokaźną sumę na rozbudowę znacznie bardziej szkodliwego rurociągu. Otóż państwowa firma Export Development Canada udzieliła pożyczki w wysokości 500 milionów dolarów TC Energy na rozbudowę gazociągu Coastal GasLink. Gaz przewożony wspomnianym rurociągiem jest wydobywany z pomocą szczelinowania. Fakt ten jest o tyle ważny, gdyż ten sposób wydobywania gazu jest bardzo szkodliwy dla środowiska i zagraża ludzkiemu życiu. 

Podczas szczelinowania uwalnia się masa gazów, które jeśli są wdychane przez ludzi, mogą powodować silne bóle głowy, objawy astmy, białaczkę dziecięcą, problemy kardiologiczne. Do tego podczas szczelinowania wiele szkodliwych substancji trafia do wody pitnej w pobliżu miejsc, w których wydobywany jest gaz. 

Co warto zaznaczyć, aby opisywany gazociąg mógł funkcjonować, musi być chroniony przez policję. Tylko pomiędzy styczniem 2019 a marcem 2020 roku Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP) przeznaczyła na jego ochronę aż 13 milionów dolarów. RCMP musi to robić, gdyż rurociąg ten znajduje się na terenie rdzennych mieszkańców, którzy sprzeciwiali się jego powstaniu od rozpoczęcia jego budowy. Od jakiegoś czasu starają się oni utrudnić funkcjonowanie tego gazociągu, jednak oddziały kanadyjskiej policji konnej skutecznie odpierają ich „ataki”.

Prywatyzować zyski, uspołeczniać koszty

W kwietniu 2020 roku Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Ropy Naftowej wysłało list do rządu z prośbą o przyznanie dodatkowych środków na oczyszczenie nieaktywnych odwiertów. Kanadyjski rząd wsłuchał się w ich prośby i wydał 1,7 mld dolarów na oczyszczenie nieaktywnych odwiertów w Albercie i Saskatchewan. 

Według Julii Levin, menedżerki w grupie Environmental Defence, opisana sytuacja jest skandaliczna. Według niej to firmy z sektora naftowego powinny zapłacić za oczyszczanie ich nieaktywnych odwiertów. Jak przekazała ona portalowi the Narwal:

“Firmy z sektora naftowego po prostu przeniosły koszt wykonania prac rewitylazacyjnych na podatników”.

Co warto zaznaczyć, opisywany raport nie uwzględnił tzw. dotacji niejawnych. Oznacza to, że badacze ED nie wzięli pod uwagę negatywnych efektów zewnętrznych spowodowanych wydobywaniem i spalaniem paliw kopalnianych. Co warto zaznaczyć, te są znacznie większe od tych jawnych. Według Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego, spalanie paliw kopalnych przyczynia się do powstania w Kanadzie dodatkowych 53,5 miliardów dolarów dodatkowych kosztów związanych głównie z pogorszeniem się stanu zdrowia mieszkańców wspomnianego kraju. 

Zobacz także: Przemysł paliw kopalnianych otrzymuje w dotacjach 11 mln dolarów na minutę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker