Energetyka

O czym warto pamiętać, kupując kocioł na olej opałowy?

Nowoczesne kotły na olej opałowy są niemal całkowicie zautomatyzowane, co gwarantuje wysoką wygodę użytkowania. Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór tego typu sprzętów, w wielu przedziałach cenowych. Czytaj dalej, a dowiesz się: Jak działa kocioł na olej opałowy? Jakie są rodzaje kotłów i na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia?

Jak działa kocioł na olej opałowy?

Kotły na olej opałowy działają w dość prosty sposób. Znajdująca się w specjalnych zbiornikach ciecz, dostarczana jest za pomocą przewodów olejowych do palnika. W procesie tym niezwykle istotna jest właściwa temperatura. Powinna być ona wyższa od tej, w której olej ulega mętnieniu i wydziela się z niego parafina mogąca zatykać przewody. Najlepiej jest, gdy cała instalacja umieszczona zostanie w pomieszczeniu ogrzewanym, w którym temperatura nigdy nie spada poniżej 10 st. C. Jeśli nie ma takiej możliwości, zbiornik należy ogrzewać. Robi się to zazwyczaj przy użyciu elektrycznych kabli grzewczych, jednak generuje to dodatkowe koszty eksploatacyjne. Warto wspomnieć o tym, że przewody olejowe powinny mieć jak najmniejszą długość i niewielką liczbę kolan.

W zależności od rodzaju palnika przepływ oleju może odbywać się grawitacyjnie albo może być wymuszony przez pompę. Przy wyborze przepływu grawitacyjnego należy zadbać o to, by zbiornik z cieczą, znajdował się powyżej palnika w piecu. Palniki wentylatorowe wymagają już ścisłej współpracy z pompą, która pomaga w uniknięciu wielu niekorzystnych zjawisk podczas przepływu oleju. Maszynę łączy się zawsze ze zbiornikiem za pomocą przewodu ssącego i przepływowego. Powinna znajdować się ona maksymalnie 5 cm powyżej poziomu cieczy w zbiorniku. Gazy, które się wydzielają, utrudniają właściwą pracę palnika i pompy. Olej, który nie został wykorzystany w palniku, wraca do zbiornika poprzez przewód przepływowy.

Rodzaje kotłów na olej opałowy

Kotły olejowe można podzielić na cztery kryteria, ze względu na:

  • konstrukcję: kotły stojące i piece wiszące,
  • technologię: piece kondensacyjne i konwencjonalne,
  • pełnioną funkcję: piece jednofunkcyjne i kotły centralnego ogrzewania dwufunkcyjne,
  • rodzaj regulacji palnika: kotły jednostopniowe i kotły dwustopniowe.

Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny kocioł na olej opałowy – który wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od oczekiwań i potrzeb przyszłego użytkownika. Jednofunkcyjny kocioł na olej opałowy spełnia podobną rolę jak piec gazowy, czyli podgrzewa wodę do systemu instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast kotły dwufunkcyjne posiadają dodatkowo wymiennik, dzięki czemu nie tylko ogrzewają dom, ale także wodę użytkową. Piece dwufunkcyjne najlepiej sprawdzają się w domach o niewielkiej powierzchni, gdzie punkty poboru wody usytuowane są niedaleko kotła (kran znajdujący się daleko od kotła wydłuża czas przepływu ciepłej wody). Sprzęt tego typu nie zajmuje dużo miejsca i jest zwykle tańszy od zestawów składających się z kotła jednofunkcyjnego i podgrzewacza wody.

Zobacz także: PGNiG w Norwegii: spółka uruchomi najdłuższy ogrzewany gazociąg świata

Kotły jednofunkcyjne umożliwiają podgrzanie takiej ilości wody, jaka potrzebna jest w danej chwili. Dlatego, najlepiej sprawdzają się w domach z tylko jedną łazienką, kiedy w danej chwili tylko jedna osoba korzysta z ciepłej wody. Z tego powodu w dużych domach, gdzie punktów poboru wody jest więcej, najlepiej sprawdzi się piec jednofunkcyjny z podgrzewaczem.

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł na olej opałowy?

Kotły na olej opałowy są zupełnie zautomatyzowane i nie wymagają obsługi. Ponadto są tańsze w eksploatacji, niż te na gaz płynny, ponieważ koszt wytworzenia przez nie takiej samej ilości ciepła jest niższy. Jak prawidłowo dobrać kocioł na olej opałowy i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Zobacz także: Ceny energii w Wielkiej Brytanii osiągną niespotykane wartości

Oto najważniejsze kryteria:

  • Sprawność – jest najważniejszym parametrem przy wyborze kotła na olej opałowy. Wyrażona jest w procentach i im wyższa wartość, tym lepiej, gdyż przekłada się ona na ilość paliwa, jaką potrzebuje kocioł, by realizować proces grzewczy. Im wartość procentowa jest niższa, tym większe zużycie paliwa przez kocioł. Najlepsze kotły na rynku mają sprawność na poziomie około 98% (dotyczy to głównie kotłów stojących z dużym zbiornikiem na olej), standardowe i jednocześnie trochę tańsze modele oscylują w granicach 90-95%, ale na rynku są jeszcze słabsze, mniejsze kotły.
  • Rodzaj palnika – na rynku dostępne są palniki wentylatorowe, z odparowywaniem oleju, dwupaliwowe oraz palniki inżektorowe.
  • Moc – dobór mocy kotła uzależniony jest od zapotrzebowania na ciepło. W wielkim uproszczeniu przyjmuje się, że dla starych budynków, gdzie nie ma odpowiedniej izolacji cieplnej potrzeba od 130 do 200 W mocy na metr kwadratowy. Natomiast dla nowych domów z dobrą izolacją i szczelnymi oknami sprawdzą się kotły z mocą niższą nawet o 20-30 W.
  • Termometr – dobrej jakości kotły powinny być wyposażone w termometr, który pomaga w kontroli temperatury spalin. Wysokie wartości świadczą o odkładaniu się na wymienniku zanieczyszczeń i osłabiają sprawność kotła. Gdy temperatura spalin przekracza 220 st. C, należy wykonać czyszczenie kotła.

Zobacz także: Antysmogowy program „Ciepłe mieszkanie”. Kto otrzyma wsparcie?

Warto pamiętać, że poza doborem odpowiedniego kotła, trzeba także zwrócić szczególną uwagę na wybór solidnego dostawcy oleju opałowego. Wysoka jakość paliwa, wpływa bowiem bezpośrednio na wydajność energetyczną procesu spalania oraz żywotność kotła.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker