Polska

Rekordowe wyniki KGHM. Skonsolidowany wynik netto wzrósł o 242,5% r/r

Według danych finansowych, 2021 rok był dla KGHM bardzo dobry. Cała Grupa Kapitałowa odnotowała 6% wzrost produkcji miedzi.

Wyniki KGHM – wysokie ceny miedzi i dobra sytuacja w Chile

Skonsolidowany zysk spółki wyniósł niemal 6,2 mld zł (242,5% r/r). Skorygowany wskaźnik EBITDA Grupy wyniósł 10,3 mld zł, co jest wynikiem najlepszym w historii. Wynik netto jednostkowy KGHM wzrósł o 190,6% i wyniósł 5,2 mld zł. Przychody Grupy wzrosły o ponad 26% i wyniosły 29,8 mld zł, czemu sprzyjał wzrost wolumenów produkcji i sprzedaży oraz dobra koniunktura na miedź.

W minionym roku wyprodukowano 44,6 tys. ton więcej miedzi w relacji do 2020 roku. W ramach Grupy Kapitałowej rekordowe wyniki odnotowały również podmioty zagraniczne. Po raz pierwszy Sierra Gorda zaczęła spłacać zobowiązania w stosunku do właścicieli. Dobra sytuacja była w Północnej Ameryce, gdzie 28% wzrostu produkcji miedzi zawdzięczano wyższej zawartości Cu w rudzie, wyższemu zyskowi oraz zwiększonemu przerobowi rudy.

Zobacz także: Jastrzębska Spółka Węglowa z prawie miliardem zysku. Przyszłość również nastraja pozytywnie

Plany dotyczące modularnych reaktorów jądrowych

Aktywa netto wzrosły w stosunku do 2020 roku o 6,1 mld zł, osiągając na koniec 2021 roku poziom 27,1 mld zł. W 2021 roku przyjęto również nowe rozporządzenia dotyczące Polityki Klimatycznej. Grupa planuje być neutralna pod względem klimatycznym do 2050 roku.

Według zapewnień ambicją KGHM jest wdrażanie rozwiązań minimalizujących negatywne oddziaływanie na środowisko. Planowane jest m.in. wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). W tej sprawie podpisano już umowę z amerykańskim dostawcą technologii – NuScale Power. Badane jest również potencjalne zastosowanie wodoru w hutach, przez co KGHM angażuje się w rozwój Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Zobacz także: Nacjonalizacja rosyjskiego taboru na Ukrainie może objąć 15 tys. wagonów

Wysokie ceny miedzi sprawiły, że Grupa Kapitałowa KGHM odnotowała rekordowe zyski. Na tle poprzednich lat wynik z 2021 roku jest bardzo zadowalający, co zwiększa szansę na wypłatę wyższej dywidendy, czemu sprzyja nie tylko wynik z Sierra Gorda, ale również niski poziom wskaźnika długu netto do EBITDA. Według prognoz wysokie ceny miedzi mają utrzymać się również w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Ceny miedzi znowu rosną! Czy miedź rzeczywiście stanie się nową ropą?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker