EnergetykaEuropa

Grecja również rozpoczyna poszukiwania gazu. Celem uniezależnienie się od Rosji

W związku z zagrożeniem energetycznym, Grecja intensyfikuje prace związane z poszukiwaniem złóż surowców energetycznych. Poszukiwania gazu w Europie są coraz bardziej zaawansowane. 

Poszukiwania gazu w Europie – Grecja intensyfikuje działania

Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił na konferencji, że Grecja wykona pierwszy od ponad dwóch dekad odwiert w poszukiwaniu złóż surowców energetycznych. W związku z obecną sytuacją geopolityczną Grecja przyśpiesza poszukiwania gazu na Morzu Jońskim i Krecie. Polityk powiedział również:

Mamy wskazówki, które nastrajają nas ostrożnym optymizmem. Musimy wiedzieć z całą pewnością, czy istnieją rezerwy, których wydobycie jest ekonomicznie opłacalne. Dowiemy się do końca 2023 roku.

W poszukiwania złóż zaangażuje się Hellenic Petroleum. Przedsiębiorstwo dysponuje licencją na poszukiwanie złóż w przypadku pięciu z sześciu perspektywistycznych bloków. Poszukiwania mają trwać w regionie Epiru i pięciu lokalizacjach przybrzeżnych w wyłącznych strefach ekonomicznych, w tym na Morzu Jońskim, Zatoce Kyparissia i Krecie.

Według raportu Ateńsko-Macedońskiej Agencji Informacyjnej celem inicjatyw będzie:

1). Przeprowadzenie badań sejsmicznych, które dają pierwsze wskazówki na istnienie złóż (lata 2023-2024).

2). Wykonanie odwiertów badawczych potwierdzających wielkość i rentowność eksploatacji wskazanych złóż (lata 2025-2026).

3). Rozpoczęcie prac eksploatacyjnych za 6-7 lat (lata 2028-2029).

Według Agencji cele są realistyczne i mogą wpłynąć na proces uniezależnienia się od Rosji. Według raportu Grecja ma większą szansę na eksploatację złóż niż Izrael czy Egipt, a więc państwa, które również rozpoczęły intensywne przygotowania.

Zobacz także: Grecja, Meksyk oraz Belgia najbardziej dotują paliwa kopalne

Dlaczego dopiero teraz?

Grecja po dwudziestu latach ponownie zainteresowała się poszukiwaniami surowców energetycznych. Krytycy zarzucają rządowi niewykorzystanie szansy na wcześniejsze uniezależnienie się od Rosji oraz konformizm wynikający z niskich cen oraz brak skoordynowanych działań zmierzających do zwiększenia niezależności energetycznej. Aktualnie Grecja pokrywa 40% swojego zapotrzebowania na gaz importem z Rosji. Rząd postrzega gaz jako środek przejściowy w transformacji energetycznej.

Zobacz także: Średni wiek ciężarówki w Polsce wynosi 13 lat. Najstarsze pojazdy są w Grecji

Jednocześnie Grecja przyznała, że ​​podwoi produkcję węgla brunatnego, nie rezygnując z długoterminowego celu redukcji emisji dwutlenku węgla. Co więcej, kraj stara się zwiększyć znaczenie OZE. W ostatnich tygodniach zainaugurowano otwarcie największej dwustronnej farmy fotowoltaicznej w Unii Europejskiej, która ma dostarczyć energię do 75 000 gospodarstw domowych.

W Grecji powstała największa dwustronna farma fotowoltaiczna w Europie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker