AmerykiGospodarka

Ropa z Gujany pomoże państwom uniezależnić się od importu surowców z Rosji

Na skutek rosyjskiej inwazji wiele państw zmaga się obecnie z ograniczoną podażą ropy naftowej. Szczególnie europejskie kraje szukają alternatywnych kierunków dla jej dostaw. Jak wskazują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), państwom pomóc uniezależnić się od importu surowców z Rosji może ropa z Gujany. To małe południowoamerykańskie państwo w ostatnim czasie relatywnie szybko zwiększało wydobycie tego surowca, a w tym roku znajdzie się wśród 20 największych jego eksporterów.

Ropa z Gujany pomoże państwom uniezależnić się od importu surowców z Rosji

Wiele państw, szczególnie te europejskie, zmaga się z ograniczoną podażą ropy naftowej oraz szuka alternatywnych kierunków dla jej dostawy. Aktualnie rozpatruje się głównie zwiększenie importu z Wenezueli i Kazachstanu, ale jak wskazują analitycy PIE, jest jeszcze jeden, choć mniej oczywisty kierunek, Gujana. 

Otóż to niewielkie państwo w Ameryce Południowej, którego populacja nie przekracza nawet 800 tys., posiada znaczne rezerwy ropy. Aktualne szacunki wskazują, iż łączna wielkość odkrytych zasobów wynosi ponad 10 mld baryłek. Oznacza, że pod względem zasobów ropy to państwo jest 17. na świecie i wyprzedza takie kraje jak Norwegia czy Meksyk. Co prawda, dalej wydobycie tego surowca pozostaje na relatywnie niskim poziomie, ale od 2019 roku sukcesywnie się zwiększa. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, we wspomnianym roku państwo to wydobywało zaledwie 1,2 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Z kolei w bieżącym roku zamierza ona produkować ich ponad 283 razy więcej. Ponadto Gujana planuje do 2027 roku wydobywać codziennie 1,2 mln baryłek ropy naftowej. 

Wydobycie ropy w Gujanie
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Zobacz także: Inwestycje ExxonMobil w Gujanie wyniosą ponad 10 miliardów dolarów!

Gospodarka Gujany będzie się rozwijać, ale jak długo?

Co warto zaznaczyć, rozwój sektora naftowego w Gujanie nie tylko pomoże części państw uporać się z niedoborami, ale również doprowadzi do gospodarczego rozwoju Gujany. Otóż według prognoz Banku Światowego, w bieżącym roku PKB tego państwa wzrośnie aż o 49,7 proc. Oznacza to, że w 2022 roku Gujana będzie najszybciej rozwijającym się krajem świata! 

Choć, jak wskazują eksperci PIE utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego przez to państwo w długim terminie stoi pod znakiem zapytania między innymi ze względu na powszechność korupcji. Jak możemy wyczytać w tygodniku ich autorstwa:

Wskaźnik percepcji korupcji w 2021 r. dla Gujany wyniósł 39 (gdzie 100 oznacza brak korupcji) i jest to 87. pozycja w rankingu na 180 miejsc.

Co więcej, w najbliższych latach Gujana będzie musiała zmagać się z roszczeniami Wenezueli do tzw. Guayana Esequiba. Terytorium to obejmuje aż 74 proc. powierzchni zachodnich terenów Gujany, w tym również roponośne wybrzeże. Zdaniem władz Wenezueli ten teren powinien należeć do nich. Co więcej, na mapach powstających na terenie tego państwa, Guayana Esequiba jest przedstawiana, jako integralna część wenezuelskich stanów Bolívar i Delta Amacuro.

Gujana może zostać bogatym państwem, ale musi dbać o środowisko

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker