Polska

Fala rozwodów w Polsce. W ciągu 10 lat liczba rozwodników wzrosła o 50%!

Fala rozwodów w Polsce spowodowała, że liczba rozwodników drastycznie skoczyła. Jednocześnie liczba żonatych znacznie zmalała. Powodem zmiana mentalności Polaków.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią o fatalnych danych dotyczących narodzin w lutym. Wynika z nich, że w tym roku urodziło się w lutym jedynie 23 tys. dzieci. To najgorszy wynik od czasów drugiej wojny światowej. W związku z rosnącym kryzysem demograficznym coraz częściej mówi się o demografii naszego kraju. Wielu szuka winy w cenach mieszkań czy dostępności mieszkań. Wiele osób patrzy na kwestię praw aborcyjnych w naszym kraju. Grono dyskutantów zwraca także uwagę na malejącą liczbę małżeństw i rozpad polskich rodzin.

O ile twierdzenie, że mniejsza liczba małżeństw oznacza rozpad rodzin w Polsce może być twierdzeniem nad wyraz, o tyle sam wzrost liczby rozwodów jest faktem. Potwierdzają to wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Jeszcze w 2011 roku żyło w Polsce 1,63 mln rozwodników. Dla porównania, w związku małżeńskim było 18,24 mln osób. Oznacza to, że w małżeństwie było 11 razy więcej osób niż rozwodników. W ciągu tych 10 lat wiele się zmieniło. Liczba osób w związku małżeńskim zmniejszyła się o 5% z 18,24 do 17,34 mln osób. Ubyło także kawalerów (o 90 tys.) i wdowców (o 390 tys.). Powodem jest głównie zmniejszenie liczby ludności w wieku 15 lat i więcej. W ciągu tych 10 lat ubyło ponad pół miliona Polaków w tym wieku.

Fala rozwodów w Polsce — przybyło 800 tys. rozwodników

Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku rozwodników. Przybyło ich w ciągu tych 10 lat ponad 0,8 mln. Ogólna liczba rozwodników wzrosła aż o 49,9%! Oznacza to, że liczba rozwodników jest obecnie jedynie 7-krotnie mniejsza od liczby osób w małżeństwie. Prezentuje to poniższa tabela autorstwa Głównego Urzędu Statystycznego.

Ludność Polski

Powodem takie wzrostu może być przede wszystkim zmiana mentalności Polaków. Wcześniej postrzeganie małżeństwa było mocno związane z silnym wpływem kościoła katolickiego w Polsce. Ostatnie lata są czasem dynamicznej ateizacji Polski oraz zmiany podejścia do rozwodów. Już nie traktuje się go jako czegoś złego, a wiele osób uważa, że jest on dobrym sposobem na zakończenie toksycznej relacji.

Demografia Polski – w lutym urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker