Komunikaty NBP

NATO na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

Już 7 marca 2024 r. do obiegu trafi srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł upamiętniająca dwudziestą piątą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Znajdą się na niej między innymi sylwetki polskich żołnierzy, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS czy czołg M1A1 Abrams – uzbrojenie będące na wyposażeniu Wojska Polskiego.

25. rocznica wstąpienia Polski do NATO

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO – została powołana w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa mająca przeciwdziałać realnemu zagrożeniu ze strony Związku Sowieckiego wobec Europy Zachodniej. W kwietniu 1991 r. przyjęto deklarację o partnerstwie z Polską oraz innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Formalne wstąpienie Polski do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r.

– przypomina Artur Adamski w folderze emisyjnym.

W 2023 r. do Sojuszu należało 31 państw, a w trakcie procedury przyjęcia były Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina. Obecnie NATO to najsilniejszy pakt wojskowy we współczesnym świecie. Pozycja Polski w NATO istotnie wzrosła w ostatnich latach w wyniku znacznych inwestycji w naszą armię, która stoi na straży wyjątkowo ważnej, wschodniej flanki sojuszu – dodaje.

Zobacz także: NBP wprowadził do obiegu monetę „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”

Rewers monety przedstawia sylwetki pięciu żołnierzy Wojska Polskiego reprezentujących nowoczesne formacje wojskowe wchodzące w skład NATO oraz symbol sojuszu. Awers to kompozycja uzbrojenia będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego: samobieżna armatohaubica Krab, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS oraz czołg M1A1 Abrams.

Szczegółowe informacje o monecie „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO”:

  • nominał: 10 zł
  • metal: Ag 925/1000
  • stempel: lustrzany
  • średnica: 32,00 mm
  • masa: 14,14 g
  • brzeg (bok): gładki
  • nakład: do 10 000 szt.
  • projektant: Robert Kotowicz
  • emitent: NBP
  • producent: Mennica Polska SA
  • cena: 200 zł

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile” i „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanej w 2023 roku „W Polskę wierzę”.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.

Zobacz także: Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętniona monetami NBP

Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – kolejny „Niezłomny” na monecie kolekcjonerskiej NBP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker