GospodarkaPolska

Wartość inwestycji VC w Polsce w pierwszym półroczu wyniosła rekordowe 2076 mln zł!

Inwestycje venture capital w Polsce osiągnęły w pierwszym półroczu imponujący wzrost. Jak wskazują analitycy PIE, wciąż nie widać spadku, który pojawił się m.in. w Stanach Zjednoczonych. 

VC w Polsce – rekordowa wartość w pierwszym półroczu 2022 roku

Pomimo trudnych warunków gospodarczych, VC w pierwszej połowie roku utrzymywał dynamiczny wzrost. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano kolejny rekord. Wartość inwestycji na polskim rynku venture capital w pierwszym półroczu szacuje się 2076 mln, a więc niemal tyle, ile w całym 2020 roku oraz 57% wartości rekordowego 2021 roku. Jednak w porównaniu do końcówki 2020 roku i 2021 roku nieznacznie spadła liczba zawieranych transakcji, ponieważ w II kwartale odnotowano 93 transakcje, a więc o 25 mniej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Zupełnie inną sytuację obserwuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w warunkach podwyższonej inflacji i niepewności gospodarczej inwestycje w start-upy widocznie zahamowały.

PIE

Zobacz także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce bardziej atrakcyjne niż w Chinach?

Coraz większy udział inwestorów zagranicznych

Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, na rynku coraz większe znaczenie mają inwestorzy zagraniczni. Środki pochodzące z międzynarodowych prywatnych funduszy inwestycyjnych stają się coraz większym odsetkiem, co można również prześledzić na poniższym wykresie. W tym roku międzynarodowy kapitał prywatny odpowiadał za 68,6% zainwestowanych środków. W ubiegłym roku było to natomiast 54,5%:

Z kolei kapitał publiczno-prywatny, w tym środki PFR Ventures, NCBiR oraz BGK, zapewniały finansowanie dla zdecydowanej większości transakcji, za to o mniejszych (przeciętnie) wartościach.

PIE

Zobacz także: Terminal Małaszewicze zostanie rozbudowany. Koszt? Aż 4 mld złotych

Inwestycje venture capital – perspektywy na przyszłość

Największy rynek venture capital znajduje się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam spowolnienie gospodarcze objawia się przede wszystkim spadkiem giełdowej wyceny spółek oraz ograniczeniem wchodzenia na giełdę nowych podmiotów. Mniejsza aktywność inwestorów obserwowana jest również w dalszych etapach finansowania i wspierania innowacyjnych spółek. Według PIE spowolnienie nie jest jeszcze widoczne na polskim rynku z uwagi na popularność metody finansowania zwanej seed lub pre-seed, a więc na wczesnych etapach rozwoju.

W kontekście prognoz dla rynku venture capital w Polsce niepokojący może być także spadek liczby zawieranych transakcji. Obniżenie widoczne jest przede wszystkim w przypadku spółek zajmujących się technologiami dla konsumentów. To właśnie w tej kategorii wartość w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosła 71% wartości z 2019 roku. Sytuacja w pozostałych kategoriach (biotechnologia, technologie dla firm, fintech) jest nieco bardziej optymistyczna, gdyż wartości w za I półrocze były wyższe niż 2019 roku, a w fintechach nawet wyższe niż w całym 2020 roku.

Jak wskazuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures, komentując dane za 2021 rok:

80% zainwestowanych w 2021 roku środków trafiło do 15 spółek. Na tej liście znajdują się firmy, o których działaniach wiele słyszeliśmy w ostatnich latach: DocPlanner, Infermedica czy Packhelp. Stały się one globalnymi magnesami, które przyciągają międzynarodowy kapitał. W zestawieniu największych transakcji nie brakuje też projektów które w krótkim okresie pozyskały kolejne rundy finansowania. Najlepszym przykładem jest Ramp, który w ciągu jednego roku, w dwóch rundach finansowania, pozyskał łącznie 250 mln PLN

Rozwój start-upów jest istotny również z perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy. Rozwój polskich start-upów przekłada się również na generowanie nowych miejsc pracy. 15 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania venture capital, zatrudniło w 2021 roku ponad 1300 osób. Co więcej, średni udział pracowników z Polski wyniósł 58%. W minionym roku spółkami, które zebrały największe rundy finansowania były: DocPlanner, Uncapped, Ramp, Packhelp oraz Infermedica. Wszystkie z nich wspierane są przez najlepsze międzynarodowe fundusze VC takie jak Balderton, NFX, One Peak Partners, Speedinvest czy White Star Capital.

Wciąż jednak nie jest jasne, jak będzie wyglądał VC w kolejnych miesiącach, głównie z uwagi na konflikt za wschodnią granicą. Pomimo że do polski przeniosło się sporo firm technologicznych z Ukrainy, inwestorzy mogą zacząć omijać polski rynek z uwagi na niestabilność regionu. Niemniej jednak kolejne ukraińskie przedsiębiorstwa mogą stać się częścią polskiej gospodarki.

Konsekwencje szoku gazowego będą poważniejsze, niż początkowo przypuszczano

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker