GospodarkaPolska

Wartość inwestycji VC w Polsce w pierwszym półroczu wyniosła rekordowe 2076 mln zł!

Inwestycje venture capital w Polsce osiągnęły w pierwszym półroczu imponujący wzrost. Jak wskazują analitycy PIE, wciąż nie widać spadku, który pojawił się m.in. w Stanach Zjednoczonych. 

VC w Polsce – rekordowa wartość w pierwszym półroczu 2022 roku

Pomimo trudnych warunków gospodarczych, VC w pierwszej połowie roku utrzymywał dynamiczny wzrost. Jak wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w pierwszej połowie bieżącego roku odnotowano kolejny rekord. Wartość inwestycji na polskim rynku venture capital w pierwszym półroczu szacuje się 2076 mln, a więc niemal tyle, ile w całym 2020 roku oraz 57% wartości rekordowego 2021 roku. Jednak w porównaniu do końcówki 2020 roku i 2021 roku nieznacznie spadła liczba zawieranych transakcji, ponieważ w II kwartale odnotowano 93 transakcje, a więc o 25 mniej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Zupełnie inną sytuację obserwuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w warunkach podwyższonej inflacji i niepewności gospodarczej inwestycje w start-upy widocznie zahamowały.

PIE

Zobacz także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce bardziej atrakcyjne niż w Chinach?

Coraz większy udział inwestorów zagranicznych

Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, na rynku coraz większe znaczenie mają inwestorzy zagraniczni. Środki pochodzące z międzynarodowych prywatnych funduszy inwestycyjnych stają się coraz większym odsetkiem, co można również prześledzić na poniższym wykresie. W tym roku międzynarodowy kapitał prywatny odpowiadał za 68,6% zainwestowanych środków. W ubiegłym roku było to natomiast 54,5%:

Z kolei kapitał publiczno-prywatny, w tym środki PFR Ventures, NCBiR oraz BGK, zapewniały finansowanie dla zdecydowanej większości transakcji, za to o mniejszych (przeciętnie) wartościach.

PIE

Zobacz także: Terminal Małaszewicze zostanie rozbudowany. Koszt? Aż 4 mld złotych

Inwestycje venture capital – perspektywy na przyszłość

Największy rynek venture capital znajduje się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam spowolnienie gospodarcze objawia się przede wszystkim spadkiem giełdowej wyceny spółek oraz ograniczeniem wchodzenia na giełdę nowych podmiotów. Mniejsza aktywność inwestorów obserwowana jest również w dalszych etapach finansowania i wspierania innowacyjnych spółek. Według PIE spowolnienie nie jest jeszcze widoczne na polskim rynku z uwagi na popularność metody finansowania zwanej seed lub pre-seed, a więc na wczesnych etapach rozwoju.

W kontekście prognoz dla rynku venture capital w Polsce niepokojący może być także spadek liczby zawieranych transakcji. Obniżenie widoczne jest przede wszystkim w przypadku spółek zajmujących się technologiami dla konsumentów. To właśnie w tej kategorii wartość w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosła 71% wartości z 2019 roku. Sytuacja w pozostałych kategoriach (biotechnologia, technologie dla firm, fintech) jest nieco bardziej optymistyczna, gdyż wartości w za I półrocze były wyższe niż 2019 roku, a w fintechach nawet wyższe niż w całym 2020 roku.

Jak wskazuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures, komentując dane za 2021 rok:

80% zainwestowanych w 2021 roku środków trafiło do 15 spółek. Na tej liście znajdują się firmy, o których działaniach wiele słyszeliśmy w ostatnich latach: DocPlanner, Infermedica czy Packhelp. Stały się one globalnymi magnesami, które przyciągają międzynarodowy kapitał. W zestawieniu największych transakcji nie brakuje też projektów które w krótkim okresie pozyskały kolejne rundy finansowania. Najlepszym przykładem jest Ramp, który w ciągu jednego roku, w dwóch rundach finansowania, pozyskał łącznie 250 mln PLN

Rozwój start-upów jest istotny również z perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy. Rozwój polskich start-upów przekłada się również na generowanie nowych miejsc pracy. 15 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania venture capital, zatrudniło w 2021 roku ponad 1300 osób. Co więcej, średni udział pracowników z Polski wyniósł 58%. W minionym roku spółkami, które zebrały największe rundy finansowania były: DocPlanner, Uncapped, Ramp, Packhelp oraz Infermedica. Wszystkie z nich wspierane są przez najlepsze międzynarodowe fundusze VC takie jak Balderton, NFX, One Peak Partners, Speedinvest czy White Star Capital.

Wciąż jednak nie jest jasne, jak będzie wyglądał VC w kolejnych miesiącach, głównie z uwagi na konflikt za wschodnią granicą. Pomimo że do polski przeniosło się sporo firm technologicznych z Ukrainy, inwestorzy mogą zacząć omijać polski rynek z uwagi na niestabilność regionu. Niemniej jednak kolejne ukraińskie przedsiębiorstwa mogą stać się częścią polskiej gospodarki.

Konsekwencje szoku gazowego będą poważniejsze, niż początkowo przypuszczano

Polecane artykuły

Back to top button