EuropaGospodarka

Rząd Ukrainy: koszt odbudowy gospodarki to na dziś 750 mld USD

Tylko w ciągu pierwszego tygodnia sierpnia szkody w gospodarce Ukrainy szacowane są na ponad 2,1 mld USD. Warto zaznaczyć, że w czwartek minie dokładnie 26 tygodni od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak szacują ukraińscy rządzący, dotychczasowy koszt odbudowy Ukrainy i jej gospodarki to aż 750 mld USD. To niemal o 100 mld więcej niż wartość nominalnego PKB Polski w 2021 roku. 

Szkody infrastrukturalne Ukrainy

Zespół Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE) przy wsparciu Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Gospodarki przeprowadził analizę w ramach projektu „Rosja zapłaci” dotyczącą dotychczasowych strat infrastrukturalnych oraz kosztów odbudowy zniszczonych mostów, dróg, budynków i innych aktywów trwałych.

KSE wskazuje, że od początku wojny Rosji z Ukrainą uszkodzonych, zniszczonych lub zarekwirowanych (przez siły rosyjskie) zostało co najmniej 15,3 tys. mieszkań, 115,9 tys. domów prywatnych, 388 przedsiębiorstw, 18 lotnisk cywilnych, 764 przedszkola, 43,7 tys. maszyn rolniczych, 1991 sklepów, 27 centrów handlowych, 511 budynków administracyjnych, 28 składów ropy, 106,1 tys. samochodów osobowych, 634 obiekty kultury, 934 placówki służby zdrowia i 119 obiektów usług socjalnych.

Zobacz także: Infrastruktura Ukrainy uległa zniszczeniu w 30 procentach. W odbudowie mogą pomóc rosyjskie aktywa

Koszt odbudowy Ukrainy i jej gospodarki

Według najnowszych szacunków szkody infrastrukturalne na dzień 8 sierpnia wyniosły 110,4 mld USD. Warto zaznaczyć, że już trwają prace nad odbudową infrastruktury samochodowej Ukrainy.  Jak wynika z informacji Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy, ruch przez 49 sztucznie utworzonych konstrukcji na autostradach został przywrócony, szczególnie w obwodzie kijowskim (20) i czernihowskim (17).

Zobacz także: Ukraina przywróci połączenie kolejowe z Mołdawią. Było nieużywane 25 lat

Minimalne zapotrzebowanie na odbudowę zniszczonych aktywów ukraińskiej gospodarki wraz z odminowaniem to na dzień 8 sierpnia 258 mld USD. Na samą obudowę infrastruktury potrzeba co najmniej 44,6 mld dolarów. Szacunki te jednak opierają się na zasadzie Build Back Better i nie uwzględniają środków niezbędnych do ożywienia gospodarki i dodatkowych potrzeb w zakresie aktywów, które, choć nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu, muszą ulec modernizacji.

Źródło: Kyiv School of Economics

Zobacz także: Bank Światowy przeznaczy 4,8 mld USD na wsparcie dla Ukrainy

„Plan Marshalla” dla Ukrainy

O „Planie Marshalla” dla Ukrainy mówiło się już od pierwszych dni wojny. Jednak dopiero w dniach 4-5 lipca w Lugano w Szwajcarii na konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy omówiono konkretne działania i szczegóły „Planu Marshalla”. W konferencji udział wzięli reprezentanci 40 państw i 18 organizacji międzynarodowych (w tym MFW, Bank Światowy i OECD).

Na konferencji zaprezentowano „Plan Marshalla”, którego założenia utworzone zostały przez Narodową Radę ds. Odbudowy Ukrainy. Odbudowa trwać będzie przez 10 lat i jest podzielona na trzy etapy: I etap (2022) dotyczy bieżących potrzeb, głównie tych związanych z odtworzeniem zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury, II etap (2023-2025) zakłada realizację 580 projektów o wartości 350 mld USD, III etap (2026-2032) to 270 projektów na sumę 400 mld USD.

Plan Odbudowy dla Ukrainy zakłada wzrost realnego PKB na poziomie 7% w rocznie w okresie jego trwania, wejście Ukrainy do pierwszych 25 państw w rankingach Human Capital Index (obecnie Ukraina zajmuje 53. miejsce) i Economic Complecity Index (obecnie 47. miejsce).

W sumie na realizację „Planu Marshalla” dla Ukrainy przeznaczonych zostanie 750 mld USD, co niemal czterokrotnie przewyższa wartość nominalnego PKB Ukrainy z 2021 roku. Według założeń planu 250-300 mld USD pochodzić będzie z dotacji/grantów, 200-300 mld USD z kredytów, natomiast 250 mld USD z inwestycji prywatnych. Co więcej, znaczącą część funduszy na odbudowę gospodarki Ukrainy stanowić będą zamrożone środki Rosji (rezerwy walutowe) i rosyjskich oligarchów przez instytucje zachodnie. Premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji w Lugano oświadczył, iż aktywa te szacowane są na 300-500 mld USD.

Jeżeli chodzi o instytucje ponadnarodowe, to największe wsparcie płynąć ma z Unii Europejskiej. Według medialnych newsów Komisja Europejska ma przeznaczyć na cel odbudowy Ukrainy aż 500 mld USD. Najwięcej środków ma być przeznaczonych na projekty związane z odbudową i modernizacją sektora mieszkaniowego (150-250 mld USD), rozszerzenie integracji logistycznej z UE (120-160 mld USD) i bezpieczeństwo energetyczne (130 mld USD).

Fundusz odbudowy dla Ukrainy: „Mówimy nie o milionach, ale o bilionach”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker