Polska

Bezrobocie w Polsce. W miastach brakuje pracowników

Liczba ofert pracy w największych polskich miastach rośnie

W miastach brakuje pracowników – donosi Polski Instytut Ekonomiczny. Mimo spadku liczby ofert pracy w skali kraju popyt na pracę w największych polskich miastach zwiększył się. Deficyt pracowników dotyczy głównie 7 branż. Przyciąganie specjalistów w sytuacji niskiego bezrobocia stanowi spore wyzwanie.

W miastach brakuje pracowników

W Polsce według danych za I półrocze 2022 r. liczba ofert pracy spadła względem poprzedniego roku. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny w swoim Tygodniku Gospodarczym nr 50/2022, całkowita liczba ofert pracy wyniosła w tym roku 288 tys., podczas gdy w 2021 r. było ich 307 tys. Co ciekawe, to także mniej ofert niż w przedpandemicznym 2019 r., gdy poszukujący pracy mogli wybierać spośród 304 tys. ofert. 

Tymczasem sytuacja na rynku pracy kształtuje się zupełnie odmiennie w największych polskich miastach. Tu popyt na pracę wzrósł. Jak wskazuje PIE, w połowie 2022 r. średnio 16,8 ofert pracy na 1000 mieszkańców było dostępnych w 10 największych aglomeracjach kraju. W tym samym okresie w 2021 r. liczba ta wynosiła 13,4 oferty.

Zobacz też: Porty w Szczecinie i Świnoujściu z dobrymi prognozami ekonomicznymi

W których miastach brakuje pracowników?

Zwiększony popyt na pracę nie dotyczy w równym stopniu wszystkich miast w Polsce. Trzy miasta, w których zanotowano najwięcej ofert pracy to Kraków (26,5 oferty na 1000 mieszkańców), Warszawa (23,4 oferty) oraz Wrocław (21,9). Najmniej ofert pracy można odnaleźć w m.in. w Łodzi (10,1 ofert) czy Bydgoszczy (12,7 ofert). Niewątpliwy prym wiedzie tu jednak Poznań. Na 1000 pracowników czekało tu jedynie 6,9 ofert pracy. 

Stopa bezrobocia rejestrowanego dla 15 miast z najwyższą liczbą mieszkańców w Polsce jest znacznie niższa od tej dla całego kraju. W październiku 2022 r. wyniosła 3,2 proc. Najwyższe wartości odnotowano w Białymstoku (5,3 proc.), Lublinie (5,0 proc.) oraz Łodzi (4,7 proc.). Najlepsza sytuacja na rynku pracy w polskich miastach ma miejsce we Wrocławiu (1,6 proc.) i Warszawie (1,5 proc.), jednak liderem znów jest Poznań, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 1,0 proc.

PIE, przywołując dane GUS, wskazuje, że największe bezrobocie rejestrowane w miastach na prawach powiatu występowało w Grudziądzu (10,1 proc.), Przemyślu (9,2 proc.), Radomiu (9 proc.), Chełmie (8,7 proc.) oraz Bytomiu (8 proc.).

Jakich pracowników brakuje w miastach?

PIE sygnalizuje, że w miastach brakuje pracowników głównie w firmach z 7 branż. Dotyczy on branży: budowlanej, produkcyjnej, edukacyjnej, TSL i samochodowej, usługowej, IT i wysokich technologii oraz pracowników służb mundurowych. Nadmiar pracowników występuje z kolei wśród filozofów, politologów, historyków i kulturoznawców.

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce nadal rekordowo niskie. Polsko-czeska zielona wyspa

Które miasta są najatrakcyjniejsze na rynku pracy?

PIE, powołując się na raport Antal, wskazuje, że wśród najbardziej atrakcyjnych miast dla specjalistów na rynku pracy znajdują się Warszawa, Trójmiasto, Wrocław i Kraków. To właśnie tam specjaliści i menedżerowie najchętniej byliby skłonni przeprowadzić się za pracą, gdyby uzyskali dobrą ofertę. Najwięcej wskazań uzyskała w badaniu stolica (42 proc.), choć od pandemii straciła 8 pkt proc. Najwięcej na atrakcyjności względem poprzedniego roku zyskały zaś Kraków i Katowice (po 8 pkt proc.).

Bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła zarówno we wrześniu, jak i w październiku 5,1 proc. Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że bezrobocie pozostało w listopadzie na tym samym poziomie. Z kolei według wstępnych wyników bezrobocie BAEL w Polsce wyniosło w III kwartale 2022 r. 2,9 proc. To wynik wyższy o 0,3 pkt proc. wobec II kwartału, kiedy wyniosło 2,6 proc. W I kwartale było to 3,1 proc.

Według tej metodologii (BAEL) bezrobocie w regionie Warszawa-stołeczny w 2021 r. wyniosło 2,1 proc., co plasowało Warszawę jako stolicę z najniższym bezrobociem w Europie.

Warszawa stolicą z najniższym bezrobociem w UE. W czołówce Wielkopolska i Pomorze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker