EuropaGospodarka

Marcowa inflacja w Europie – Polska pnie się na szczyt

Inflacja w Europie zaczyna mocno spadać. Może to oznaczać proces dezinflacyjny. Niestety mimo spadków Polska utrzymuje się wysoko w rankingu

W marcu nasz odczyt inflacji rok do roku dynamicznie spadł względem poprzedniego miesiąca. Co ciekawe mimo tego awansowaliśmy w górę w europejskim rankingu inflacji mierzonej metodą CPI. I nie jest to mały awans, ponieważ zdołaliśmy oddalić się od Czech i Łotwy oraz wyrównaliśmy nasz wynik z Litwą. Marcowa inflacja w Europie zaskakuje również w innych państwach.

Inflacja w Europie – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

Według danych Eurostatu średnia inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła 8,3%, co oznacza spory spadek względem lutego (9,9%). Natomiast w strefie euro średnia inflacja wyniosła 6,9% i również spadła względem poprzedniego miesiąca. Dokładnie o 1,6 p.p.

W marcu największy udział w stopie inflacji w strefie euro miały: żywność, alkohol i tytoń (+3,12 p.p.), usługi (+2,10 p.p.) i towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,71 p.p.).

Zobacz także: Profesjonalni prognostycy przewidują, że inflacja w Polsce jeszcze długo będzie wysoka

Największy wynik kolejny miesiąc z rzędu przypadł Węgrom. Ich inflacja osiągnęła poziom 25,6% i znacznie odbiegła od wyników pozostałych państw. Inne kraje, które wcześniej przekroczyły granice 20% inflacji, w marcu doświadczyły znacznego spadku tego wskaźnika. Łotwa z wynikiem 17,2% jeszcze w lutym plasowała się powyżej 20%. W następnej kolejności mamy Czechy (16,5%), Estonię (15,6%) oraz na tym samym miejscu Litwę i Polskę (15,2%). Warto zaznaczyć, że Polska w czasie obecnego kryzysu nie przekroczyła poziomu 20% inflacji.

marcowa inflacja w Europie - HICP

Marcowa inflacja w Europie najniższa była w Luksemburgu (2,9%), Hiszpanii (3,1%) oraz Niderlandach (4,5%). Porównując te wyniki z poprzednim miesiącem, to aż dwadzieścia pięć państw Unii Europejskiej odnotowało spadek inflacji. Natomiast tylko w przypadku dwóch wzrosła. Była to Malta (0,1 p.p.) oraz Słowenia (1 p.p.)

Inflacja w Europie – CPI

Przyglądając się metodologii CPI, możemy zauważyć pewne zmiany w zestawieniu. Na szczycie z naprawdę wysokim wynikiem wciąż pozostały Węgry z wynikiem 25,2%. Na drugim miejscu jak na poprzednim wykresie znalazła się Łotwa (17,3%), jednak warto zwrócić uwagę na trzecie miejsce, które zajmujemy razem z Litwą (16,1%).

Zobacz także: Inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się powyżej 10%! W kraju dochodzi do strajków

Tuż za nami znalazła się Estonia (15,3%), Czechy (15%) i Słowacja (14,8%). Również wysokie wyniki na tle innych państw odnotowały Rumunia (14,5%) i Bułgaria (14%).

marcowa inflacja w Europie

Z kolei najniższe wyniki odnotowały Hiszpania (3,3%), Luksemburg (3,6%) oraz Niderlandy (4,4%). Czyli bardzo podobnie względem wykresu HICP.

W tym przypadku trzy państwa odnotowały wzrost inflacji względem poprzedniego miesiąca i były to Słowenia (+1,2 p.p.), Belgia (+0,1 p.p.) i Malta (+0,1 p.p.).

Zobacz także: Argentyńska inflacja osiągnęła 104,3 proc., a wybory już w październiku

Natomiast pozostałe dwadzieścia cztery państwa mogły ucieszyć się z powodu ograniczenia tego wskaźnika. Najbardziej Niderlandy (-3,6 p.p.), Łotwa (-3 p.p.), Hiszpania (-2,7 p.p.)  i Litwa (-2,6 p.p.). Polska względem poprzedniego miesiąca zmniejszyła swój wynik o 2,3 p.p.

Dynamiczny spadek inflacji w znacznej większości państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów spoza wspólnoty, wskazuje, że gospodarki wchodzą w stan dezinflacji.

Inflacja w Europie – mapa

Największa inflacja w Europie wciąż występuję w Turcji (50,5%), na Węgrzech (25,2%), w Mołdawii (22%) i na Ukrainie (21,3%). Innymi państwami w Europie nienależącymi do Unii Europejskiej, o których warto wspomnieć, są: Serbia (16,2%), Wielka Brytania (10,1%), Norwegia (6,5%), Białoruś (6%), Albania (5,3%), Rosja (3,5%), Szwajcaria (2,9%).

Bardzo interesujący jest dynamiczny spadek inflacji w Rosji oraz Białorusi. W tych państwach poziom wzrostu cen spadł względem lutego kolejno o – 7,5 p.p. oraz 5,7 p.p. Wynika to głównie efektu bazy, czyli wysokiego wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z drugiej strony może to świadczyć o zmniejszeniu się konsumpcji oraz ogólnej aktywności gospodarczej w państwie agresora.

Zobacz także: Kolejowy ruch towarowy w USA mocno w dół. Powód? Inflacja

inflacja w Europie mapa

Inflacja w USA najniższa od blisko dwóch lat! Fed zakończy cykl podwyżek stóp procentowych?

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker