Marcowa inflacja w Europie – Polska pnie się na szczyt
Inflacja w Europie zaczyna mocno spadać. Może to oznaczać proces dezinflacyjny. Niestety mimo spadków Polska utrzymuje się wysoko w rankingu

W marcu nasz odczyt inflacji rok do roku dynamicznie spadł względem poprzedniego miesiąca. Co ciekawe mimo tego awansowaliśmy w górę w europejskim rankingu inflacji mierzonej metodą CPI. I nie jest to mały awans, ponieważ zdołaliśmy oddalić się od Czech i Łotwy oraz wyrównaliśmy nasz wynik z Litwą. Marcowa inflacja w Europie zaskakuje również w innych państwach.
Inflacja w Europie – HICP
Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI
Według danych Eurostatu średnia inflacja HICP w Unii Europejskiej wyniosła 8,3%, co oznacza spory spadek względem lutego (9,9%). Natomiast w strefie euro średnia inflacja wyniosła 6,9% i również spadła względem poprzedniego miesiąca. Dokładnie o 1,6 p.p.
W marcu największy udział w stopie inflacji w strefie euro miały: żywność, alkohol i tytoń (+3,12 p.p.), usługi (+2,10 p.p.) i towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,71 p.p.).
Zobacz także: Profesjonalni prognostycy przewidują, że inflacja w Polsce jeszcze długo będzie wysoka
Największy wynik kolejny miesiąc z rzędu przypadł Węgrom. Ich inflacja osiągnęła poziom 25,6% i znacznie odbiegła od wyników pozostałych państw. Inne kraje, które wcześniej przekroczyły granice 20% inflacji, w marcu doświadczyły znacznego spadku tego wskaźnika. Łotwa z wynikiem 17,2% jeszcze w lutym plasowała się powyżej 20%. W następnej kolejności mamy Czechy (16,5%), Estonię (15,6%) oraz na tym samym miejscu Litwę i Polskę (15,2%). Warto zaznaczyć, że Polska w czasie obecnego kryzysu nie przekroczyła poziomu 20% inflacji.
Marcowa inflacja w Europie najniższa była w Luksemburgu (2,9%), Hiszpanii (3,1%) oraz Niderlandach (4,5%). Porównując te wyniki z poprzednim miesiącem, to aż dwadzieścia pięć państw Unii Europejskiej odnotowało spadek inflacji. Natomiast tylko w przypadku dwóch wzrosła. Była to Malta (0,1 p.p.) oraz Słowenia (1 p.p.)
Inflacja w Europie – CPI
Przyglądając się metodologii CPI, możemy zauważyć pewne zmiany w zestawieniu. Na szczycie z naprawdę wysokim wynikiem wciąż pozostały Węgry z wynikiem 25,2%. Na drugim miejscu jak na poprzednim wykresie znalazła się Łotwa (17,3%), jednak warto zwrócić uwagę na trzecie miejsce, które zajmujemy razem z Litwą (16,1%).
Zobacz także: Inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymuje się powyżej 10%! W kraju dochodzi do strajków
Tuż za nami znalazła się Estonia (15,3%), Czechy (15%) i Słowacja (14,8%). Również wysokie wyniki na tle innych państw odnotowały Rumunia (14,5%) i Bułgaria (14%).
Z kolei najniższe wyniki odnotowały Hiszpania (3,3%), Luksemburg (3,6%) oraz Niderlandy (4,4%). Czyli bardzo podobnie względem wykresu HICP.
W tym przypadku trzy państwa odnotowały wzrost inflacji względem poprzedniego miesiąca i były to Słowenia (+1,2 p.p.), Belgia (+0,1 p.p.) i Malta (+0,1 p.p.).
Zobacz także: Argentyńska inflacja osiągnęła 104,3 proc., a wybory już w październiku
Natomiast pozostałe dwadzieścia cztery państwa mogły ucieszyć się z powodu ograniczenia tego wskaźnika. Najbardziej Niderlandy (-3,6 p.p.), Łotwa (-3 p.p.), Hiszpania (-2,7 p.p.) i Litwa (-2,6 p.p.). Polska względem poprzedniego miesiąca zmniejszyła swój wynik o 2,3 p.p.
Dynamiczny spadek inflacji w znacznej większości państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów spoza wspólnoty, wskazuje, że gospodarki wchodzą w stan dezinflacji.
Inflacja w Europie – mapa
Największa inflacja w Europie wciąż występuję w Turcji (50,5%), na Węgrzech (25,2%), w Mołdawii (22%) i na Ukrainie (21,3%). Innymi państwami w Europie nienależącymi do Unii Europejskiej, o których warto wspomnieć, są: Serbia (16,2%), Wielka Brytania (10,1%), Norwegia (6,5%), Białoruś (6%), Albania (5,3%), Rosja (3,5%), Szwajcaria (2,9%).
Bardzo interesujący jest dynamiczny spadek inflacji w Rosji oraz Białorusi. W tych państwach poziom wzrostu cen spadł względem lutego kolejno o – 7,5 p.p. oraz 5,7 p.p. Wynika to głównie efektu bazy, czyli wysokiego wyniku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z drugiej strony może to świadczyć o zmniejszeniu się konsumpcji oraz ogólnej aktywności gospodarczej w państwie agresora.
Zobacz także: Kolejowy ruch towarowy w USA mocno w dół. Powód? Inflacja
Inflacja w USA najniższa od blisko dwóch lat! Fed zakończy cykl podwyżek stóp procentowych?