GospodarkaUSA

Inflacja w USA najniższa od blisko dwóch lat! Fed zakończy cykl podwyżek stóp procentowych?

Amerykańska inflacja CPI spadła w marcu do 5,0 proc. wobec 6,0 proc. w lutym. To najniższy odczyt od blisko dwóch lat! Czy Fed w związku z tym zakończy cykl podwyżek stóp procentowych? Niekoniecznie. Wzrost inflacji bazowej – choć niewielki – obniża prawdopodobieństwo takiej decyzji decydentów polityki monetarnej w USA. Stopy procentowe na majowym posiedzeniu najpewniej wzrosną o 25 pkt bazowych. 

Amerykańska inflacja CPI najniższa od blisko dwóch lat

Według danych opublikowanych przez Bureau Labor of Stastistics amerykańska inflacja CPI okazała się w marcu nieco niższa od konsensusu. Ceny w ciągu 12 miesięcy wzrosły o 5,0 proc. r/r, podczas gdy ekonomiści oczekiwali odczytów na poziomie 5,1 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług wzrosły zaledwie o 0,1 proc. Inflacja bazowa (inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 5,6 proc., a więc swoją dynamiką wyprzedza już inflację zasadniczą. Co ciekawe zabrakło 0,1 pkt proc., aby inflacja bazowa w marcu wyniosła tyle samo, co w lutym (5,5 proc.). Dynamika miesięczna bazowej CPI była na poziomie 0,4 proc.

Ogólny i bazowy wskaźnik inflacji CPI w USA

Źródło: U.S. Bureau of Labor Statistics

W dużej mierze, za tak silny spadek inflacji CPI odpowiada efekt bazy. Rok temu inflacja wzrosła bowiem z 8,0 do 8,5 proc., co wynikało z silnego wzrostu cen paliw na stacjach. Ceny energii r/r spadły w marcu br. aż o 6,4 proc., w tym ceny benzyny aż o 17,4 proc. Na amerykańskie odczyty inflacyjne wciąż nie przekłada się załamanie indeksu FAO (indeks cen surowców rolnych na światowych rynkach), które ma miejsce od początku roku. Ceny żywności wzrosły w marcu o 8,5 proc. r/r i były jednym z głównych komponentów wpływających na ogólny wzrost cen w gospodarce. Usługi z wyłączeniem usług energetycznych podrożały o 7,1 proc. r/r.

Komponenty inflacji 

Źródło: U.S. Bureau of Labor Statistics

Zobacz także: Kryzys na rynku nieruchomości w USA?! Sytuacja przypomina kryzys finansowy w 2008 roku

Dolar zareagował osłabieniem

Po opublikowaniu nowych danych o inflacji w USA dolar zareagował deprecjacją. Indeks dolara spadł ze 102,11 przed publikacją do 101,52 po publikacji. Kurs EURUSD wzrósł z 1,091 do 1,099, natomiast kurs USD/JPY spadł do 132,81 ze 133,85 przed publikacją raportu o inflacji.

Czy Fed zakończy historyczny cykl podwyżek stóp procentowych?

Z marcowych odczytów wiemy, że w amerykańskiej gospodarce drożeją usługi i żywność, natomiast tanieje energia. W rezultacie spada dynamika ogólnej inflacji CPI (dezinflacja), podczas gdy inflacja bazowa utrzymuje – niewielkie, ale jednak – tempo rosnące. Jak w obliczu tych danych, a także sytuacji na rynku pracy (z którego konsensus jest taki, że rynek pracy jest wciąż silny, mimo że miesięczna liczba nowych miejsc pracy spadła) zachowa się Fed?

Zobacz także: Maersk Air Cargo uruchamia pierwsze trasy z USA do Chin

Zważywszy na dane rynkowe o inflacji i zatrudnieniu, a także mając na uwadze ostatnie perturbacje finansowe (upadek trzech banków komercyjnych i wzrost niepewności w sektorze finansowym), wydaje się, że Fed podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych na majowym posiedzeniu. Jednocześnie, będzie to najprawdopodobniej ostatnia podwyżka, co oznaczałoby, że historyczny cykl zacieśniania polityki pieniężnej osiągnie swój pułap na poziomie 5,0-5,25 proc.

Oczywiście nie można wykluczać scenariusza, w którym Fed nie podwyższy już stóp procentowych (choć jest on mniej prawdopodobny). Pamiętajmy, że małe banki komercyjne znacznie ograniczyły akcję kredytową pod wpływem odpływu depozytów i destabilizacji systemu finansowego. Ponadto zaostrzyły swoje standardy udzielania kredytów. Wskutek tego indeks warunków kredytowych spadł do najniższego poziomu od pandemii, co oznacza, że banki spodziewają się dalszego zaostrzenia kryteriów kredytowania w najbliższych miesiącach (wykres poniżej). Mechanizm ten działa jako substytut dla wzrostu stóp procentowych, co jest jednym z argumentów za zakończeniem cyklu na obecnym poziomie stóp w przedziale 4,75-5,0 proc.

Indeks warunków kredytowych w USA

Duża podwyżka o 50 pkt bazowych to scenariusz bardzo mało prawdopodobny.

Kryzys bankowy w USA zażegnany?! Wsparcie dla banków stopniowo wygasa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker