Gospodarka

Szukasz pracownika? Poznaj dobre praktyki tworzenia ogłoszeń o pracę

Znalezienie człowieka na konkretne stanowisko może nie być prostym zadaniem.

Napisanie ogłoszenia nie wydaje się zbyt skomplikowanym zadaniem. Mimo to wielu pracodawców całymi miesiącami potrafi szukać właściwego kandydata. Źle przygotowane ogłoszenie może nie być efektywne. Specjaliści, do których je kierujemy, mogą je zignorować, a zamiast nich zgłoszą się dziesiątki niekompetentnych osób.

Skierowanie się ku grupie docelowej

Na wstępie warto określić, kim powinien być potencjalny kandydat. Specjaliści z konkretnych branż mogą posługiwać się specyficznym językiem do określania nazw stanowisk, zakresu zadań itp. Jego brak w ogłoszeniu może wywołać wrażenie braku obycia w temacie. Takie osoby mogą mieć też określone wymagania, na przykład, jeśli chodzi o dostępny sprzęt służbowy.

Kandydaci wiedzą także, że firma sama powinna mieć wymagania co do ich umiejętności. Przykładowo grafik komputerowy, który nie znajdzie w ogłoszeniu listy programów, które powinien obsługiwać, może odczytać to jako brak profesjonalizmu. Darmowe ogłoszenia muszą zatem to obejmować.

Przejrzyste warunki zatrudnienia

Największym błędem, przez który wielu kandydatów szerokim łukiem ominie ogłoszenie, jest brak podanej wysokości pensji. Większość odczyta to jak „płacimy mało, ale dowiesz się o tym na samym końcu procesu rekrutacyjnego”, czyli strata czasu lub opcja dla desperatów. Jeśli firma z jakichś przyczyn nie może podać dokładnej stawki, to powinna przynajmniej podać zakres (tak zwane widełki), oraz to, czy wartość końcowa jest zależna od np. umiejętności kandydata lub stawki, jaką sam poda.

Dobrze jest, gdy wiadomo od razu, jakiego rodzaju umowa będzie wiązać ze sobą obie strony. Zapisy typu „elastyczna forma zatrudnienia” albo „stosowna umowa” działają odstraszająco.

Jasny zakres obowiązków

Jeśli chodzi o formułowanie treści ogłoszenia praca i zakres czynności powinny być jak najprecyzyjniej określone. Kandydat powinien od razu mieć jasność, czego będzie dotyczyć jego etat. Zakres obowiązków powinien być wymieniony w ogłoszeniu razem z typowymi zadaniami, jakie będzie musiał wykonywać na co dzień. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy na miejscu dowie się, że będzie musiał np. „czasem zrobić coś jeszcze” i zza biurka kilka razy dziennie pójdzie poprzerzucać palety na magazynie.

Wielu kandydatów zignoruje ogłoszenia, które choćby w sekcji „mile widziane” próbują łączyć zakres obowiązków wielu stanowisk jednocześnie. Poszukiwanie „grafika-programisty”, „glazurnika-elektryka” albo „cieśli-spawacza” nie wygląda zbyt poważnie i sugeruje mocno ograniczone możliwości finansowe firmy.

Podsumowując, im lepiej przygotowane ogłoszenia oferty pracy, tym większe prawdopodobieństwo wyłonienia spośród grona potencjalnych kandydatów przyszłego współpracownika, który spełni oczekiwania firmy. Przykładając się do pisania ogłoszenia o pracę, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Lista korzyści jest dłuższa, zwłaszcza jeśli przestoje nie wchodzą w grę, a dany specjalista jest potrzebny natychmiast.

Sprawdź również darmowe ogłoszenia bez rejestracji – szybkie i łatwe transakcje online

MATERIAŁ PARTNERA