GospodarkaPolska

Co 3. Polak sfinansuje majówkę z oszczędności, a co 50. z… pożyczki!

Majówka w Polsce będzie dla wielu stanowić wyzwanie finansowe. W celu podołaniu mu Polacy zamierzają sięgnąć po oszczędności oraz pożyczyć

Jak wynika z badania sondażowego przeprowadzonego na zlecenie Provident Polska, majówka w Polsce będzie dla wielu stanowić niemałe wyzwanie finansowe. Zgodnie z danymi z Barometru Providenta (taką nazwę nosi wspomniane badanie), prawie jedna trzecia mieszkańców naszego kraju, aby mu podołać, sięgnie po oszczędności. Z kolei 2,2 proc. ankietowanych wskazało, iż sfinansuje długi weekend majowy z pieniędzy pożyczonych od znajomych, rodziny bądź firmy pożyczkowej, banku. 

Ile będzie kosztować majówka w Polsce w 2023 roku?

Ile będzie kosztować majówka w Polsce w 2023 roku? Jak wynika z Barometru Providenta najprawdopodobniej znacznie więcej niż w zeszłym roku. Aż ok. 25 proc. osób biorących udział w najnowszym badaniu zadeklarowało, iż zamierza przeznaczyć na ten cel od 400 do 900 złotych oraz drugie tyle stwierdziło, iż weekend majowy będzie ich kosztować ponad 900 złotych. Dla porównania w zeszłym roku ponad 500 złotych na majówkę zamierzało wydać zaledwie 9,1 proc. Polaków! Ponadto, co warto zaznaczyć, w 2023 roku przeciętnie mieszkańcy naszego kraju zamierzają przeznaczyć na obchody święta pracy aż 853 złote, czyli aż o 254 złote więcej niż na Wielkanoc (szerzej o planowanych wydatkach wielkanocnych pisaliśmy tutaj: Tegoroczna Wielkanoc dzięki oszczędności Polaków będzie droższa „jedynie” o 12%)! Przy czym, niektóre grupy wiekowe wydadzą na to jeszcze więcej. Planowane, przeciętne wydatki osób w wieku od 25 do 34 lat wyniosły ok. 1113 złotych, a ludzi mających co najmniej 55 i niemniej od 64 lat ponad 1020 złotych. 

Zobacz także: Co czwarty Polak nie może sobie pozwolić na tradycyjne, świąteczne wydatki

Skąd taki wzrost wydatków? No cóż, swoje na pewno zrobiła inflacja. Ta w naszym kraju jest stosunkowo wysoka zarówno na tle lat ubiegłych, jak i innych państw. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym powyżej wykresie wynika, iż w marcu inflacja wyniosła aż 15,2 proc. w wyniku czego znaleźliśmy się na 5. miejscu pod analizowanym, niechlubnym względem w Unii Europejskiej. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że ostatni rok był bardzo trudnym okresem dla niemałej liczby Polaków. Możliwe, iż wiele osób w tym roku chce odreagować, hucznie obchodząc majówkę w miłym towarzystwie.

Co 3. Polak sfinansuje majówkę z oszczędności, a co 50. z… pożyczki!

No dobrze, a z czego Polacy zamierzają sfinansować pokaźne, majówkowe wydatki? Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Provident Polska, większość mieszkańców naszego kraju w 2023 roku zamierza koszty z tym związane pokryć z zarobków. Aż 72,7 proc. ankietowanych stwierdziło, iż majówkę sfinansuje z bieżących dochodów wobec 67,6 proc. rok temu. Na drugim miejscu znalazły się oszczędności, do których w celu pokrycia kosztów związanych z obchodzeniem uchwalenia Konstytucji 3 maja sięgnie prawie co trzeci badany (rok temu odsetek wyniósł 34,6 proc.). Co interesujące część Polaków zamierza sfinansować majówkę z… pożyczonych pieniędzy. 2,2 proc. ankietowanych, czyli o 0,1 pkt proc. więcej niż rok temu, na tę okazję pożyczy pieniądze. Przy czym, 1,5 proc. zamierza zadłużyć się u rodziny i znajomych, a 0,7 proc. w banku bądź w firmie pożyczkowej.

Zobacz także: Wydatki na Walentynki napędziły brytyjską sprzedaż detaliczną

Majówka w Polsce, czyli spacer oraz grill

Jeżeli zaś chodzi o to, gdzie i na co Polacy zamierzają przeznaczyć analizowane środki, sytuacja jest znacznie bardziej zróżnicowana. 13,1 proc. rodaków zamierza podczas długiego weekendu majowego odpoczywać na Mazurach, w polskich górach czy też nad morzem, a ok. 4,1 proc. za granicą. Prawie co piąty ankietowany w majówkę zamierza spotkać się z dalszą rodziną lub znajomymi. Przy czym, najczęściej w taki sposób spędzą pierwsze dni następnego miesiąca ludzie stosunkowo młodzi. Wśród Polaków mających od 25 do 34 lat odsetek ten wyniósł 31 proc. Z kolei najwięcej badanych, bo aż 33 proc., zamierza ten czas spędzić z najbliższą rodziną lub samemu. 

Co interesujące, samemu, z rodziną, za granicą czy też w polskich górach mieszkańcy kraju nad Wisłą podczas majówki najczęściej zamierzają poświęcać czas na stosunkowo mało kosztowne zajęcie. Otóż aż 57,7 proc. Polaków zamierza pierwsze dni maja spędzić na spacerowaniu. Przy czym, zdecydowanie częściej w taki sposób odpoczywać będą panie, niż panowie (61,9 proc. wobec 53 proc.). Odwrotnie sytuacja prezentuje się w przypadku grilla. W naszym kraju amatorami grilowania jest 48,8 proc. Polaków, z czego odsetek ten wyniósł 53,4 proc. w przypadku mężczyzn i zaledwie 44,8 proc. w przypadku kobiet. Ponadto okazało się, że najczęściej na ruszt kiełbaskę wrzucą ludzie mający od 25 do 44 lat (66,9 proc.) oraz mieszkańcy województwa podlaskiego (aż 61,9 proc.)

Walentynki w Polsce: ile i na co Polacy zamierzają wydać pieniądze?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker