Finanse

Brytyjczycy zapewniają bankierów, że twardy Brexit nie będzie dla nich problematyczny

Wielka Brytania w pełni będzie spełniać funkcje światowego centrum finansowego, nawet w przypadku opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy – podaje Reuters, powołujący się na organy legislacyjne.

Prawodawcy starali się tym samym wprowadzić spokój zapewniając, że Brexit nie spowoduje zamieszania w londyńskim City. W tym samym czasie jednak, wiele instytucji finansowych przenosi już swoje operacje i personel do innych centrów finansowych w Europie.

Ustawodawcy zagłosują we wtorek w celu zakończenia impasu dotyczącego brytyjskiej umowy rozwodowej z UE i zapobieżeniu jej wyjściu bez umowy 29 marca. Europejskie przepisy finansowe są osadzone w brytyjskim prawie, jednak potrzebne są konieczne zmiany, aby wszystko funkcjonowało jak należy, ponieważ Wielka Brytania po wyjściu z UE nie będzie wchodzić w zakres unijnych organów regulacyjnych – podaje Reuters.

Nicky Morgan, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. Skarbu Państwa, powiedział brytyjskiemu ministrowi usług finansowych Johnowi Glenowi, że podczas gdy władze oświadczyły, że finanse będą przygotowane na wszelkie ewentualności, cały parlament powinien debatować nad ich przygotowaniem.

– Główną wiadomością jaką mam, jest to, że musimy zabezpieczyć umowę. Byłoby nierozważnym i nieodpowiedzialnym nie mieć w pełni funkcjonalnego reżimu w sytuacji braku porozumienia – powiedział Glen. – W przypadku twardego Brexitu, stracimy ogromną część sektora finansowego i jedyne co będziemy mogli im powiedzieć to: no cóż, nie wiedzieliśmy co się dzieje – skwitował Glen.

Andrew Bailey, dyrektor finansowy Financial Conduct Authority (jeden z brytyjskich organów nadzorujących rynek finansowy) i Sam Woods, zastępca dyrektora Banku Anglii, powiedzieli, że wspomniane usprawnienia tzw. „massive operation” mają ponad 2000 stron. Bailey dodał również, że poprawki te zostaną wprowadzone jedynie w celu utrzymania obecnego stanu prawnego, a nie implementowania kolejnych zmian. Wspomniał też, że decydowana większość z nich zostanie opublikowana.
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker