ChinyGospodarka

Presja deflacyjna w Chinach! Ceny producentów spadają, a inflacja CPI wynosi 0%!

Słaby popyt stymuluje presję deflacyjną

Gdy zachodnie banki centralne stawiają czoła uporczywej inflacji, bank centralny Chin zmaga się z presją deflacyjną. Indeks CPI odnotował zerowy poziom w czerwcu, natomiast indeks cen producentów (PPI) osiągnął najniższy poziom od ponad siedmiu lat spadając o 5,4% r/r.

Deflacja w Chinach. Indeks PPI jest ujemny a inflacja CPI na skraju deflacji

Indeks cen producentów (PPI) spada już dziewiąty miesiąc z rzędu. Tym razem inflacja PPI wyniosła -5,4% r/r, odzwierciedlając słaby popyt na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Największe spadki odnotowano w cenach energii, metali i chemikaliów. Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w czerwcu 0% r/r. W lipcu prawdopobnie zobaczymy już deflacyjne odczyty w cenach konsumpcyjnych. Zdaniem analityków w lipcu odczyt CPI wyniesie -0,5% r/r. Presja deflacyjna przyspieszy, ponieważ aktywność gospodarcza po początkowym ożywieniu postpandemicznym zaczyna spowalniać. Inflacja CPI w Chinach należy do najniższych w największych gospodarkach globu.

Zobacz też: Kto zyskał na wojnie handlowej USA-Chiny? Wietnam!

Ożywienie słabsze od oczekiwań

Celem Państwa Środka jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego w br. na poziomie 5%. W pierwszym kwartale wzrost PKB Chin wyniósł 4,5% r/r. Ożywienie tuż po wyjściu z surowych restrykcji pandemicznych było więc wysokie, jednak ostatnie miesiąc upłynęły pod znakiem spowolnienia aktywności gospodarczej.

W maju wzrost produkcji przemysłowej wyniósł tylko 3,5% r/r wobec 5,6% r/r w kwietniu. Czerwcowy wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do 50,5 pkt z 50,9 pkt w maju. Chiny znalazły się więc blisko odczytu recesyjnego, który występuje gdy PMI znajduje się poniżej 50 pkt. Ankietowane przedsiębiorstwa wskazały na spowolnienie zamówień eksportowych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Na przykład, w maju eksport spadł aż o 7,5% r/r. Było to duże zaskoczenie dla ekonomistów, którzy oczekiwali spadku jedynie o 0,4% (wg ankiety Reuters). Wzrost popyt krajowego także jest stłumiony.

Zobacz też: Wojna chipowa nabiera rozpędu… Chiny ograniczają eksport galu i germanu!

Potrzebne kolejne ruchy stymulacyjne banku centralnego?

Zarówno po stronie fiskalnej, jak i monetarnej wdrażane są pakiety stymulacyjne mające na celu ożywienie gospodarcze kanałem wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych. Wprowadzane są ulgi podatkowe na zakup sprzętu AGD czy samochodów elektrycznych. Ludowy Bank Chin (LBCh) z kolei łagodzi politykę pieniężną. W czerwcu obniżono główną stopę oprocentowania rocznego kredytu z 3,65% do 3,55% oraz stopę 5-letnią także o 10 punktów bazowych do 4,20%.

Zobacz też: Nowy most kolejowy Chiny-Rosja coraz bliżej. Już 3 opcje na stole

Oczekuje się podobnych ruchów także w tym miesiącu. Tego samego należy spodziewać się w kontekście stopy rezerwy obowiązkowej, której spadek sprawia, że banki komercyjne dysponują większymi środkami do udzielania pożyczek i tym samym napędzania procesu kreacji pieniądza.

Janet Yellen jedzie do Chin. Czy załagodzi stosunki Chiny-USA?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker