GospodarkaPolska

Całodobowe tankowanie wodorem wkrótce w Poznaniu na stacji ORLEN

Już niedługo swoją działalność rozpocznie pierwsza w naszym kraju, ogólnodostępna i całodobowa stacja tankowania wodorem. To największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych tak dużych w Europie.

Stacja tankowania wodorem w Poznaniu rozpocznie działalność

Stacja tankowania wodorem w Poznaniu, którą ORLEN planuje uruchomić za kilka tygodni, znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Z możliwości zatankowania  będą mogły skorzystać nie tylko autobusy MPK Poznań, ale również samochody osobowe, ciężarówki i inne rodzaje pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Pierwsza w Polsce stacja tankowanie wodorem będzie wyposażana łącznie w trzy dystrybutory.

Zobacz także: Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Dwa z nich będą cechować się ciśnieniem na poziomie 350 barów. Będą one służyć do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych. Natomiast ostatni, trzeci dystrybutor, o ciśnieniu 700 barów, będzie przeznaczony dla pojazdów osobowych. Zgodnie z planem zatankowanie autobusu ma potrwać ok. 15 minut. Jedno zatankowanie umożliwi to pojazdowi ze zbiornikiem na maksymalnie 30 kg wodoru przejechanie około 350 km. Z kolei czas tankowania samochodu osobowego, ze zbiornikiem na 5 kg wodoru,  wyniesie ok. 5 minut. Taka ilość paliwa wystarczy, aby pokonać 600 km.

Jeżeli zaś chodzi o dostawy paliwa, to wodór dla poznańskiej stacji pochodzić będzie z własnych mocy wytwórczych Grupy ORLEN i będzie transportowany w bateriowozach (trailerach), które pełnią jednocześnie funkcję magazynów. Każdy z nich ma pojemność ok. 500 kg. W ciągu doby klienci będą mogli zatankować w sumie ponad jedną tonę wodoru. Taką ilością paliwa można było w pełni zatankować 34 autobusy miejskie.

Zobacz także: Paliwo wodorowe z Grupy ORLEN zasili komunikację miejską w Krakowie

Koncern rozwija wodorowy transport drogowy oraz kolejowy

Grupa ORLEN aktywnie rozwija potencjał nie tylko w Poznaniu. Z autobusu zasilanego wodorem od czerwca ubiegłego roku korzystają już pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie. Dostarczane do niego paliwo pochodzi z uruchomionego przez koncern w 2021 roku pierwszego w Polsce HUB-u produkcji wodoru jakości automotive, zlokalizowanego w Trzebini. Do tej pory na potrzeby krakowskiego autobusu wytworzono już ok. 5,6 tony wodoru.

Ponadto jeszcze w tym roku wodór do auta będzie można zatankować na w Katowicach. Kolejne stacje wodorowe ORLEN zaś w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie zostaną oddane do użytku do połowy 2025 roku. Co więcej, koncern stawia stacje, na których można zaopatrzyć się w alternatywne paliwa, również poza granicami naszego kraju. Przykładowo w Czechach już można zatankować wodór na stacjach w Pradze i Litvinovie. W ciągu najbliższych 7 lat sieć Grupy ORLEN będzie obejmowała ponad 100 stacji tankowania wodoru, z czego ok. 57 powstanie w Polsce.

Zobacz także: PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Do tego ORLEN rozwija także wodorowy transport kolejowy. Koncern kupił od spółki PESA Bydgoszcz nowoczesną lokomotywę, która jest pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Równolegle rozpoczęły się jej testy. W ramach prób eksploatacyjnych pierwszy przejazd lokomotywy odbył się na trasie Gdynia – Hel. Docelowo będzie ona pracowała na bocznicy Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

ORLEN chce napędzać transformację energetyczną

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern wzmacnia kompetencje w obszarach, które napędzają transformację energetyczną i pozwalają skutecznie odpowiadać na wyzwania stojące przed sektorem paliwowym i energetycznym. Jednym z nich jest produkcja paliw alternatywnych. Duży potencjał, szczególnie w transporcie publicznym, spółka dostrzega w technologii wytwarzania zeroemisyjnego paliwa wodorowego. By w pełni go wykorzystać, do 2030 roku koncern zainwestuje 7,4 mld zł w ten sektor.

Zobacz także: Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach

Środki te, zgodnie ze słowami Prezesa Zarządu ORLEN, zostaną przeznaczone między innymi na budowę sieci ponad 100 stacji wodorowych, zlokalizowanych nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Słowacji. ORLEN konsekwentnie realizuje ten cel. Stacja, która zostanie udostępniona w Poznaniu, przyczyni się do rozwoju ekologicznego transportu publicznego w stolicy Wielkopolski, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne i jakość życia mieszkańców miasta.

Akademia H2 zakończona sukcesem!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker