EuropaFinanse

Stabilność finansowa Rosji zagrożona! Bank Centralny zmuszony do interwencji

Niekorzystna sytuacja geopolityczna na linii Rosja-Ukraina wywiera coraz większą presję na wartość rubla. Wobec tego Bank Centralny Rosji zainterweniował.

Rubel sukcesywnie traci na wartości

Konflikt zbrojny pomiędzy Ukrainą oraz Rosją wywiera coraz większą presję na wartość rubla. Od października rosyjska waluta sukcesywnie osłabia się względem twardych walut (USD, GBP, EUR, CHF). Względem szczytu z ub. roku notowania RUB/USD spadły o 10,8 proc.

Rubel od października sukcesywnie traci na wartości.

Zobacz także: Władze USA, Australii i Wielkiej Brytanii wycofują rodziny swoich dyplomatów z Ukrainy

Traci także rosyjska giełda oraz firmy. Notowania indeksu RTS (indeks giełdowy 50 największych spółek notowanych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) spadły aż o ponad 30 proc. w stosunku do szczytu z października. Natomiast według danych rynkowych firmy rosyjskie łącznie straciły 160 mld dolarów od początku bieżącego roku. Pesymizm inwestorów wobec rynku rosyjskiego rośnie w oczach. Wobec tego Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zaczął interweniować.

Zobacz także: Rosja i Białoruś zbuduje szybką kolej pomiędzy Chinami a Finlandią

Bank Centralny Rosji interweniuje

Zgodnie z regułą fiskalną rosyjskiego Banku Centralnego powszechnym mechanizmem jest zakup walut obcych. Korzystając z wpływów sprzedażowych z eksportu ropy i gazu Bank Centralny Rosji sprzedaje własną walutę w zamian za zakup walut obcych. W ten sposób rubel rosyjski jest bardziej odporny na wahania cen surowców na światowych rynkach. Innymi słowa powyższy mechanizm ma na celu zmniejszenie zmienności waluty krajowej wobec walut obcych.

Zobacz także: Konflikt na Ukrainie a ceny gazu – USA prowadzi negocjacje z partnerami

Zakup walut obcych przez BC jest niczym innym jak wzrostem popytu na nie względem waluty krajowej. Prowadzi to [w tym wypadku] do osłabienia wartości rubla. Rosyjscy bankierzy dokonują takich interwencji, gdy cena za baryłkę ropy naftowej przekracza poziom 44 USD. Biorąc pod uwagę, że obecnie cena za baryłkę wynosi w przybliżeniu 86 USD, decydenci monetarni w ostatnim czasie często wyprzedawali własną walutę. Tym samym osłabiając jej wartość, a więc „winni” są nie tylko inwestorzy i panujący pesymizm.

Jednak w wyniku słabnącego rubla Bank Centralny Rosji w poniedziałek (24 stycznia) zdecydował o tymczasowym zaprzestaniu skupu walut obcych, aby nieco wzmocnić walutę krajową. Bank Rosji wydał specjalny komunikat w tej sprawie:

Bank Rosji postanowił nie kupować walut obcych na rynku krajowym w ramach wdrażania mechanizmu reguły fiskalnej od godziny 15:00 czasu moskiewskiego 24 stycznia 2022 roku. Decyzja ta została podjęta w celu zwiększenia przewidywalności działań władz monetarnych i zmniejszenia zmienności rynków finansowych. Decyzja o wznowieniu skupu walut obcych w ramach wdrażania mechanizmu reguły fiskalnej zostanie podjęta z uwzględnieniem rzeczywistej sytuacji na rynkach finansowych. Bank Rosji monitoruje sytuację na rynku finansowym i dysponuje wystarczającymi narzędziami, aby zapobiegać zagrożeniom dla stabilności finansowej.

Po wydaniu komunikatu rubel natychmiast umocnił się względem dolara. Notowania USD/RUB spadły z poziomu ponad 79,04 do obecnego 78,78. Tyle na ten moment wart jest jeden dolar w stosunku do rosyjskiej waluty.

Zobacz także: Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker